ЕП поиска глобално решение за кризата с миграцията

Днес те приеха резолюция призоваваща за спешни многостранни мерки за справяне с безпрецедентния брой мигранти в целия свят

Евродепутатите призовават за глобално решение на проблема с миграцията, съобщиха от сайта на Европейския парламент.

В приета днес резолюция те призовават за спешни многостранни мерки за справяне с безпрецедентния брой мигранти в целия свят и не на последно място - за спиране на смъртните случаи на мигранти в Средиземно море. Резолюцията, одобрена с 333 гласа "за" срещу 310 "против", с 46 "въздържали се".

В нея се призовава за създаване на многостранен режим на управление на международната миграция, основан на международно сътрудничество и взаимодействие; по-тясно и засилено сътрудничество между ЕС, специализираните органи на ООН, банките за развитие, регионални организации и други играчи; създаване на реална обща европейска политика в областта на миграцията, основана на правата на човека и на принципа на солидарност между държавите членки; частие на парламента в изготвянето и прилагането на новата рамка за партньорство в областта на миграцията, както и на свързаните пактове за миграция, които в момента ЕС договаря с трети страни като Йордания и Ливан. Евродепутатите осъждат липсата на прозрачност на подобни сделки, които досега не са били обсъждани преди приемането им; помощ и сътрудничество от страна на ЕС, които да подпомагат развитието и растежа в трети страни. Подкрепата на Европа не трябва да стимулира "трети държави да си сътрудничат по въпросите на обратното приемане на незаконни мигранти, принудителното възпиране на хора от мобилност или спирането на потоците към Европа".

"Системата за хуманитарна помощ е напълно неадекватна на предизвикателствата. Затова ни трябва много по-дълготраен и всеобхватен подход с по-тесни връзки между сферата на хуманитарната помощ и помощта за развитие", заяви по време на пленарния дебат докладчикът на ЕП Агустин Диас де Мера Гарсия Консуегра (ЕНП, Испания).

"Не трябва да говорим за миграционна криза, а за криза на солидарността в ЕС. Можем да говорим и за институционална криза, тъй като Съветът на ЕС е неспособен да изпълни собствените си ангажименти, както и за морална криза, защото изглежда, че сме по-загрижени за затварянето на границите си и поощряване на връщането на мигранти, отколкото за решаването на проблемите, които са в основата на настоящата криза", каза от своя страна докладчикът Елена Валенсиано (С&Д, Испания).

Резолюцията също подкрепя кампанията на ООН "Заедно" в борбата с негативните възприятия и нагласи към бежанците и мигрантите.