Волейболистите на Миро Живков победиха Унгария с 3:0

Мачът се игра в зала "Вок Кьозпонт"

Волейболистите от националния отбор на България, воден от треньора Мирослав Живков, завърши с победа участието си на приятелския турнир "Алба Регия" в унгарския град Секешфехервар. Момчетата на Миро Живков биха категорично домакините от Унгария с 3:0 (25:19, 25:19, 25:17) в последния си мач от турнира, игран тази вечер пред около 550 зрители в зала "Вок Кьозпонт".

Така българите завършиха турнира с 2 победи, 1 загуба и 5 точки. Това бяха единствените и последни проверки на България преди участието й в Европейската лига.

Първият гейм на срещата започна отлично за българите, които бързо поведоха с 6:1 след атака на Яни Георгиев, две блокади на Николай Къртев и два аса на Иван Латунов. Последваха няколко силни минути за унгарците, които намалиха до 7:5. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за България след атака на Спас Байрев. Разликата се запази до 13:11, след което домакините успяха да изравнят при 13:13 след атаки на Кристиан Падар и Роланд Герге. Второто техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за "трикольорите" - 16:15 след контра Байрев. Постепенно разликата нарасна до 22:16 след атака на Златан Йорданов, контра на Спас Байрев и 3 поредни грешки на Унгария. В крайна сметка България спокойно взе гейма с 25:19 след атака на Яни Георгиев.

В началото на втората част България дръпна с 3:0 след нови две грешки на унгарците и ас на Иван Латунов. Двата тима продължиха равностойно до първата техническа пауза, която дойде при резултат 8:5 за българите. Разликата се запази до 12:9, след което нарасна до 14:9 след две поредни атаки на Яни Георгиев. Момчетата на Миро Живков запазиха преднината си до 16:11. Последваха силни минути за Кристиан Падар, благодарение на който Унгария намали до 19:16. "Трикольорите" си върнаха преднината веднага при 22:16 след нова атака на Спас Байрев и две отлични контри на влезлия като резерва Мартин Атанасов. България без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:19 след атака през центъра на Николай Къртев и поведе с 2:0.

Третият гейм тръгна малко по-добре за домакините, които поведоха с 5:3 след атака и блокада на Кристиан Падар. Постепенно България успя да изравни при 7:7 след атака на Мартин Атанасов и контра на Спас Байрев. Все пак техническата пауза дойде при 8:7 за Унгария. Последваха атака през центъра на Иван Латунов и нови три поредни грешки на унгарците и 11:8 за "трикольорите". Въпреки усилията на домакините, България запази преднината си до 16:14 след атака на влезлия като резерва Явор Генов. Разликата постепенно нарасна до 20:15 след нови силни изяви на Явор Генов. В крайна сметка българите спечелиха гейма с 25:17 след блокада на Генов, а с това и мача с 3:0.

Най-полезни за българския тим станаха Спас Байрев (64% ефективност в атака), който бе сменен в края на третия гейм, и Иван Латунов (4 аса и 50% ефективност в атака) съответно с 9 и 8 точки. Силно включване направи и Мартин Атанасов, който завърши със 7 точки (1 ас, 100% ефективност в атака!!! и 33% позитивно посрещане) за победата. За унгарците над всички бе Кристиан Падар с 19 точки (1 блок, 1 ас и 53% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

УНГАРИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3 (19:25, 19:25, 17:25)
УНГАРИЯ: Тамаш Касап 4, Кристиан Падар 19, Золтан Давид, Роланд Герге 9, Алпар Сабо, Золтан Ковач 4 - Марк Деак-либеро (Бенче Божоки 2, Андраш Тьот, Йосеф Наги 4)
Старши-треньор: Дьорд Деметер
БЪЛГАРИЯ: Георги Манчев 1, Спас Байрев 9, Яни Георгиев 5, Златан Йорданов 3, Иван Латунов 8, Николай Къртев 5 - Добромир Иванов-либеро (Красимир Георгиев 1, Мартин Атанасов 7, Златко Кьосев, Явор Генов 5, Велизар Чернокожев 1)
Старши-треньор: Мирослав Живков.