Оланд: Мюсюлманите са първите жертви на фанатизма

Той им обеща във Франция да получат цялата необходима защита

Мюсюлманите са първите жертви на фанатизма, фундаментализма и нетолерантността, заяви Оланд в реч пред Института за изследвания на арабския свят в Париж.

„Мюсюлманите са основните жертви на фанатизма, фундаментализма, и нетърпимостта”, каза Оланд в речта си.

Той отбеляза, че „радикалният ислям се е подхранил от всички противоречия, всички влияния, всички беди, всички неравенства, всички неуредени от много дълго време конфликти”.

Във Франция мюсюлманите ще получат цялата необходима защита, също както и представителите на всички останали религии, подчерта президентът. „Франция е страна на ценности, които не подлежат на обсъждане. Сред тях са свободата и демокрацията. Мюсюлманите тук имат същите права и задължения като всички граждани, за което съдейства принципът на светската държава”, увери той.

„Антимюсюлманските деяния, както и антисемитизмът, трябва да бъдат не само осъдени, но и строго наказани”, добави Оланд. Той спомена разпространена в социалните мрежи снимка, показваща сирийската журналистка Заина Ерхаим, вдигнала сред руините в Алепо плакат с надпис „Аз съм Шарли” и знамето на сирийските въстаници, предаде bTV.

"Лозунгът „Аз съм Шарли” стана емблематичен за демонстрациите във Франция след вълната от атентати, отнел живота на 17 души, 12 от които работеха в сатиричния седмичник „Шарли ебдо”. Французи и араби – „единни сме в борбата срещу терора”, заяви Франсоа Оланд, коментирайки тази снимка.

„Има ли по-красив символ, олицетворяващ тази солидарност в бедите и съпротивата, изразена в нея, за да вдъхнеш нова надежда”, добави френският лидер. Надписът „Всички ние сме Шарли” бе изписан с червени букви на френски и на арабски на фасадата на Института за изследвания на арабския свят.

"Световната общност „прекалено закъсня с решенията”, не успя да реагира по подходящ начин на конфликта в Сирия и не си взе необходимите поуки от тази трагедия", каза Оланд пред представителите на исляма.

В същото време френският президент подчерта, че Париж се възприема като съюзник на целия арабски свят и смята „да гради бъдещето” заедно с хората от арабските страни. Сред приоритетите тук Оланд посочи международното сътрудничество в Средиземноморието.