В тези сгради можем да оцелеем

Бедствията могат да бъдат преодолени

Сградите са измислени, за да ни дават подслон, но те са способни на много повече:

Офис сграда, която се охлажда сама
Разполага с активни стени. Те се състоят от два слоя стъкло, разделени от еднометрова кухина, в която са разположени специални съоръжения. Те се въртят, за да отклонят пряката слънчева светлина и да запазят температурата в сградата.

Небостъргач, който превръща шума в енергия
Този футуристичен небостъргач се възползва от градския шум, улавя го и го превръща в енергия.

Мобилен град залесява пустинята
Идеята е да броди из планетата и да оставя градини след себе си. В

Курорт, който се адаптира към покачването на морското равнище
Крайбрежните курорти скоро може да бъдат погълнати от нарастващите морета и океани. Ето защо този нов курорт ще бъде изграден върху пет плаващи острова, свързани с подводни тунели.

Изкуствени дървета събират слънчевата светлина
Отворена през 2011 г. в Сингапур, Supertree Grove е гора от високи колкото 16 етажа изкуствени конструкции, покрити с живи растения и фотоволтаични клетки. Те събират слънчевата енергия, за да я пренасочат за осветление на сградите през нощта.

Бетонна къща пречиства водата
Построена от био бетон с неутрално PH и биосъвместима с водата, къщата превръща дъжда в кристално чиста вода.

Болница, която се храни със замърсяването на въздуха
На болницата в Мексико сити наскоро беше инсталирана бяла фасада, която прилича на пчелна пита. Тя е покрита със специален пигмент, който разгражда замърсителите на въздуха в по-малко вредни съединения като въглероден диоксид и вода.

Сграда, която се почиства сама
Има специално покритие от титанов диоксид, което се прилага за алуминиеви панели. То помага на сградите се почистват и да пречистват въздуха.

Музей, който общува сам
Наричан The Blob, Kunsthaus Graz Art Museum в Австрия има органичен покрив, фотоволтаичен масив и медийна фасада, която може да се променя по електронен път. Слънчевите панели генерират голяма част от енергийните нужди на музея, 930-те компютърно контролирани източници на светлина му дават възможност да общува с неговото обкръжение.

Сграда, която сменя формата си
Thermobimetal е материал, изработен от американски професор, който позволява на сградите, направени от него, да променят формата си. Това ще бъде особено важно за ефективността на вентилацията им в горещи дни.

 

Галерията можете да разгледате тук.