„Свобода или смърт“ с премиера в „Хеликон-Витоша“

„Свобода или смърт. Светът и българите“ на Румен Василев ще има премиера на 19 май, понеделник, от 18,30 ч в столичната книжарница „Хеликон-Витоша“. Книгата ще бъде представена от Любчо Иванов, главен редактор на списание „Зидарски преглед“.

Новото историческо разследване е всъщност предисторията на „Масонската ложа и братството на Левски“. Книгата се крепи единствено на исторически факти. В нея акцентът е върху събитията извън пределите на Османската империя.

„Да се разглеждат историческите процеси в България, без да си даваме сметка за случващото се в Европа и САЩ, означава да пренебрегнем истината. Да се подценява или надценява значението, мястото и ролята на мъжете, препасвали престилки – също. В крайна сметка Българското възраждане е част от великата епоха на Европейското просвещение, а неговата история е и историята на франкмасонството. Само ако знаем и приемем без предубеденост онази „тъмна“ останала в сянката на популярните трактовки история с нейните герои, тогава бихме разбрали величието на Възраждането и идентичността на националната ни свобода“, пише Василев.

Румен Василев е роден през 1961 в Търговище. Завършил е българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Преминал е през всички стъпала на журналистическата йерархия. Бил е отговорен секретар на всекидневниците „Подкрепа“, „Новинар“, „Стандарт“, както и на седмичниците „Паралели“, „Бизнес България“, „Поглед“ и др. През 2005 излезе книгата му „Масонската ложа и братството на Левски“ от издателство „Персей“. През септември 2008 издателство „Зенит“ издаде втората му книга „Свещеният триъгълник. Българската следа в историята на оперативното масонство“. През октомври същата година „Зенит“ пусна на книжния пазар и второто допълнено издание на „Масонската ложа и братството на Левски“. През 2011 беше публикувана и книгата му „Масонският код на Българското възраждане“.

АНОТАЦИЯТА

"Свобода или смърт. Светът и българите" е предисторията на "Масонската ложа и братството на Левски" от Румен Василев.
Да се разглеждат историческите процеси в България, без да си даваме сметка за случващото се в Европа и САЩ, означава да пренебрегнем истината. Да се подценява или надценява значението, мастото и ролята на мъжете, препасвали престилки - също. В крайна сметка Българското възраждане е част от великата епоха на Европейското просвещение, а неговата история е и историята на франкмасонството. Само ако знаем и приемем без предубеденост онази "тъмна" останала в сянката на популярните трактовки история с нейните герои, тогава бихме разбрали величието на Възраждането и идентичността на националната ни свобода.
Книгата се крепи единствено на исторически факти. В нея акцентът е върху събитията извън пределите на Османската империя. Продължението - "Свобода или смърт. Българите и светът", ще разкрие подценяваните личности и събития в българската история в неподозирана светлина.