Шах за Европа, терористи ли са Хизбулла?

27-те държави трябва да имат консенсус по казуса

След като България официално обвини Хизбулла за терористичния атентат в Бургас изниква логичния въпрос дали и Европа ще я заклейми като терористична.

За да бъде класифицирана в Европа Хизбулла като терористична организация, се изисква консенсус сред 27-те страни-членки на ЕС, пише американският Крисчън сайънс монитър във връзка с разкритието на българските власти, че ливанската групировка стои зад атентата на летището в Сарафово.

Докато някои страни, като Великобритания, вече са поставили Хизбулла в националния си черен списък на терористи, много държави-членки на ЕС изразяват безпокойство от вкарването на мощната Хизбулла в "черните списъци". Някои, като Франция, Италия и Испания, имат военни части, разположени като мироопазващи сили на ООН в Южен Ливан, което може да ги направи уязвими за атаки. На няколко пъти през последните години миротворците бяха обект на бомбени атаки.

Освен това някои държави-членки на ЕС се притесняват, че вкарването в черните списъци на влиятелна партия като Хизбула - която е с голямо политическо влияние в правителството и парламента и има широка социална дейност, освен военната си активност - може да дестабилизира Ливан. Тази позиция бе изказана миналата седмица от белгиеца Жил де Керхов, координатор на европейската антитерористична дейност, в интервю за онлайн портала euobserver.com.

"За Хизбулла може да питате, имайки предвид ситуацията в Ливан, която е много крехка, в силно разделена страна, дали включването в списъка ще ви помогне да постигнете това, което искате? Няма автоматично включване в този списък, просто защото сте били зад терористична атака. Не е само законовото изискване , което трябва да се вземе под внимание, нужна е и политическа оценка в контекста на времето", каза той.

Администрацията на президента Барак Обама в лицето на Пол Бренън използва случая, за да заклейми отново Хизбула като "терористична групировка, която безогледно атакува невинни мъже, жени и деца и представлява реална и растяща заплаха не само за Европа, но и за целия свят.

В изявлението си Катрин Аштън, отговаряща за външната политика на ЕС заяви, че "последиците от разследването трябва да бъдат оценени сериозно, тъй като са свързани с терористична атака на територията на ЕС, която е довело до убийство и нараняването на невинни цивилни".

Хизбулла се свързва с поредица бомбени атаки срещу западни цели през 80-те и началото на 90-те години на XX век, но изглеждаше, че изоставя глобалната военна агресивност в края на 90-те години, за да се концентрира върху своите вътрешни интереси, припомня БГНЕС.

Въпреки това, през последните пет години, западните разузнавателни служби отбелязаха възобновяване на международната активност на Хизбулла и връзките й със Силите Кудс, международната ръка за действие на корпуса на Иранската революционна гвардия. Сред мотивите за активизиране, изглежда, са убийството на Имад Мугния, върховен военен командир на Хизбулла, който загина при експлозия на кола-бомба в Дамаск през февруари 2008 г., както и поредица от убийства на ирански учени и предполагаеми актове на саботаж срещу ядрените съоръжения на Иран.