Омбудсманът: Да не оставяме улицата да решава нерешените проблеми на държавата!

Общество

05-06-2015, 09:30

Снимка:

Архив

Автор:

Кристина Кръстева, в. "24 часа"

Всичко от Автора

Депутатите нямат право да редактират въпросите за референдума, казва Константин Пенчев

-Г-н Пенчев, как гледате на предложението на президента Росен Плевнелиев местните избори да се съчетаят с референдум за изборните правила?

- Този референдум трябваше отдавна да бъде проведен. Законът не дава никаква възможност на Народното събрание да обсъжда да има или да няма референдум, когато бъде предложен от субектите, които имат право да го направят. Депутатите не трябва и да редактират въпросите на президента. Парламентът има право да го прави само ако референдумът се свиква след събрани подписи на граждани. Миналото Народно събрание трябваше да насрочи референдум, щом президентът го е сезирал.
- Предишното НС е нарушило закона?
- Да. Казах го още тогава, но никой не ме чу. Аз съм на позиция, че трябва да се допитваме до хората и аргументите на повечето политици, че народът може да реши нещо опасно или глупаво, за мен са цинизъм. Знаете, че преди и след всички избори се поставят отново и отново на обсъждане мажоритарният елемент, задължителното, електронното, машинното гласуване. Нека веднъж завинаги да изчистим тези въпроси. Ако народът например гласува “за” мажоритарния елемент, това още нищо не значи. Трябва да се фиксира дали мажоритарни да са например половината депутати. Да, политиците трябва отново да обсъдят, има различни варианти. До колко трябва да се снижи прагът за валидност на референдумите?
Чух волята на политиците да го снижат незабавно. Това е добре, за да не обричат референдума на провал заради супервисоките изисквания за валидност.
- Три въпроса достатъчни ли са?
- Този, който има право да иска референдум, определя въпросите. Дали са достатъчно, дали са правилните и най-важните въпроси на нашето ежедневие - президентът е приел, че трябва да зададе тези. Ако има и други важни въпроси, нека тези, които имат право да сезират НС с искане за референдум, да го направят. Важното е политиците да преодолеят страха от референдумите.
- Тоест, ако кабинетът или достатъчно депутати предложат и други въпроси, в комисията на НС може да се разгледа паралелно всичко?
- Няма пречка всички правоимащи да внесат колкото искат въпроси, но не би било добре да се задават въпроси от различни области, защото ще стане едва ли не като някакъв тест. Да видим сега дали ще имаме първия успешен референдум. Под успешен разбирам валиден без значение какво ще отговорят хората. Приветствам и идеята в този референдум да участват и българите в чужбина. А по отношение на тези гласове, които се чуват – че българите, напуснали родината, изобщо нямат право да гласуват, нека да посоча, че основната инвестиция в България все още са парите, които българите в чужбина изпращат на българите в България. И ако много семейства не бедстват и не мислим за социални помощи за тях, това е благодарение на издръжката, която получават от роднините си в чужбина. Като сме намаляваща нация със страхотна демографска криза, нека не бързаме да отлюспим сънародниците ни в чужбина.
- Как гледате на идеята да се вдигне прагът за преференциите за общинските съветници? Предложението за скок от 7 на 50% е на Патриотичния фронт, но е много вероятно да се приеме при отваряне на Изборния кодекс. Аргументът е, че в някои общини при сегашния праг съветници ще се избират и с по 30 гласа.
- Надявам се това да не стане. Единствената важна демократична придобивка от всички тези игри с двата изборни кодекса беше този преференциален вот. И дори в сатиричен вид се показа, че този вот действа. Да, някои сбъркаха, ясен е симптомът 15/15. Но оттук нататък хората вече се научиха. Неправилно е по какъвто и да било начин да се опитваме да вдигнем бариерата. Това показва, че политиците се уплашиха от тази демократична придобивка. Уплашиха се от народа пак. Ако говорим за мажоритарен елемент, това беше първата малка стъпчица в тази посока.
- Оптимист ли сте за готвените промени в конституцията, или имате резерви като така широко обсъжданата наша гостенка Моника Маковей?
- Първо да кажа едно изречение за Маковей, защото не мога да се сдържа. Тази песен “Сам юнак на коня” сме я пели, преди българите да осъзнаят, че за да направят революция и да се освободят от турско робство, трябва да създадат комитети, че е нужна волята на повечето хора. Твърденията на Маковей не са сериозни. Един човек сам не може да направи нищо. И да намерим златен главен прокурор, който да е най-смелият, най-прекрасният и най-почтеният, ако никой не му подаде материали за дела (от полиция, от ДАНС, от служби и т.н.), той ще си стои по цял ден в кабинета с добрите намерения. Що се отнася до съдебната реформа, ако не я продължим, става още по-страшно. Ножът е опрял до кокала - или ще я направим, или държавата България няма да я има. Обнадеждаващо е мнозинството депутати, които приеха стратегията за съдебна реформа.
Цялото интервю можете да видите тук.