Иван Костов за Газовия хъб: Политически консенсус – противното означава да се върви срещу българските интереси

Той е точно този мотор за българската икономика, който години наред търсехме

Иван Костов е министър-председател на България в периода 1997–2001 г. Лидер е на СДС от 1994 до 2001 г. и на ДСБ от 2004 до 2013 г. Народен представител е в 7-ото Велико народно събрание и в 36-ото, 37-ото, 38-ото, 39-ото, 40-ото и 41-вото Народно събрание. През май 2013 г., Костов се оттегли от активната политика и основа Лаборатория за управление на рискове към Нов български университет.


Г-н Костов, на днешната инвеститорска кръгла маса премиерът каза :„Правителството няма да допусне България да бъде заобиколена от основните газови връзки, които ще бъдат реализирани в Югоизточна Европа. Газовия хъб трябва да го има. Ако трябва ще използваме правото си на вето.” Освен това по време на форума, Борисов каза още, че е потърсил експертиза и от Вашата Лабораторията за управление на риска. Затова се обръщаме към Вас със следните въпроси:  

Има ли шанс проектът да се случи и от нетен консуматор на енергия да станем основен играч на газовия пазар по отношение на транспортирането?

Има голяма вероятност пред България да се пресекат няколко газови трасета: наред с досегашното североизточно, новите югоизточно и южно. Теоретично е възможно и източно трасе: от български газ, добит в Черно море или от внос на компресиран, или втечнен природен газ с източник от Туркменистан или Иран през Грузия. От друга страна прогнозата за Югоизточна Европа показват, че потреблението на природен газ (ПГ) ще нарасне значително. Много важно е, какво ще направи управлението на страната, за да се случат тези възможности. Без алтернативни трасета газов концентратор в България е невъзможен.

Премиерът призова за тристранна среща Русия, ЕК и България. Възможна ли е нейната реализация и тази среща би ли могла да е основополагаща за практическото стартиране на проекта?

Такава среща има много далечно отношение към изграждането на газов концентратор за Югоизточна Европа (ЮИЕ) в България и няма основополагащо значение за практическото стартиране на проекта. От страна на Русия се очаква да продължи да подава в България газ на конкурентна цена, за да остане участник в бъдещия либерализиран пазара на ПГ.  

„Балкан” е стратегически проект за България в дългосрочен план. Ще съумеят ли политиците да го изнесат на експертно ниво и да загърбят различията и междуличностните битки – най-вече партийно?

Проектът е много сложен от структурна и технологична гледна точка. Това не е само виртуална точка за търговия на ПГ, както чух да се коментира. Той е сложна инфраструктура, способна да се съхранява и управлява запаси и дебаланси в региона на ЮИЕ, с технологични възможности на компресорните станции и на мрежата с високо налягане да подадат във всяка нейна изходна точка заявените количества от потребителите и да поеме тези от доставчиците. Газовият концентратор е и сложна финансова и борсова структура. Би трябвало да очакваме консенсус за проекта сред политиците. Противното означава да се върви срещу българските интереси.

Ако газовият хъб „Балкан” се реализира, какво означава това за страната ни в геополитически и икономически план?

Означава, че:

1. Ще станем важен елемент на енергийната структура на ЕС, което означава, че няма да бъдем далечна периферия;

2. Подаването на ПГ в ЮИЕ на достъпни цени ще развие бързо региона в икономическо отношение, от което ще имат полза всички;

3. В България и околните страни ще се изградят значителни инфраструктурни обекти, компресорни станции и газопроводи, цяла газова икономика, която ще гарантира енергия на ниски цени;

4. От късната есен на 2014 досега България регистрира приличен икономически растеж, който в значителна степен се дължи на ниската цена на течните горива и ПГ. В страната остават значителни финансови ресурси, с които иначе се разплащаха скъпи доставки на тези енергоресурси от Русия;

5. Няма да можем да бъдем заплашвани със спиране на подаването на ПГ, ще си спестим вероятността да ни бъдат нанесени щети, както през 2009;

6. Газовият концентратор е точно този мотор за българската икономика, който години наред търсехме – съчетава значителни инвестиции с гарантирана висока доходност и възвръщаемост. Стига да можем да го реализираме. 


Източник: informo.bg