Министър Кралев даде старт и награди победителите в маратона на Варна

13-05-2018, 19:21

ММС

Марияна Толева

Общо 925 бегачи участваха в състезанието

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев и кметът Иван Портних дадоха старт и наградиха победителите в третото издание на маратона на Варна. Състезанието е част от веригата „Бягането – начин на живот”, в която са включени още маратоните на София и Стара Загора.

В класическата дистанция на 42,195 км първи при мъжете финишира мароканецът с италиански паспорт и женен за българка Ахмед Насеф (2:22:55 часа). При дамите №1 е спечелилата големия джакпот от веригата от 20 000 лв. през миналата година Рут Матебо (Кения) – 2:47:45 часа. И двамата се поздравиха с победи и в първия маратон през тази година в Стара Загора и в София ще се борят за спечелването на тазгодишния бонус.

Победителка на 10,5 км при жените стана българката Лиляна Георгиева (38:17 мин.), а при мъжете първи финишира Гаврил Стефан-Иулиус (Рум) – 33:34 мин. В полумаратона на 21 км при дамите №1 е сръбкинята Оливера Йевтич (1:17:36 ч), а при мъжете кениецът Даниел Чеболей (1:06:28).

“Изключително доволен съм, че маратоните във Варна и Стара Загора стават все по-популярни. Днес във Варна организаторите раздадоха над 900 стартови номера. Миналата година бяха около 550. Факт е, че бягането привлича все повече хора, а нашата цел е то да стане начин на живот за много българи. По трасето има и много зрители. Днес имаме и 120 участници от цял свят на класическата дистанция от 42,195 км. Сред тях и сериозни маратонци с отлични постижения. С увеличаването на наградния фонд през следващите години ще осигурим и участието на все по-силни състезатели. Трасето във Варна е изключително красиво - в голямата си част минава по брега и през Морската градина. Маратонът е страхотна реклама за градовете, в които се провежда”, каза Кралев.

Общо 925 бегачи участваха в състезанието - 120 на 42,195 м, 152-ма на 21 км, 203-ма на 10,5 км и 450 в масовия старт на 2 км, като най-младият беше на 3 години, а най-възрастният на 71.

От българите в класическата дистанция най-добре се представи Маринела Нинева от Дряново, която за пръв път бяга маратон, но завърши четвърта за 3:04:13 часа. След състезанието специалистите коментираха, че ако продължи да се готви сериозно за маратонско бягане, тя има шансове да покрие олимпийски норматив.

Паралелно с варненския маратон бяха организирани и множество спортни активности, част от Международния ден на предизвикателството, в които се включиха хиляди граждани. Бяха раздадени и много награди - колела, раници, топки, спортна екипировка и др.

През тази година трасето на маратона е променено и е лицензирано от Международната федерация по лека атлетика за всички състезателни дистанции - 10,5, 21 и 42,195 км. Така резултатите се признават за рекорди и покриване на квалификационни норми.

Общият награден фонд отново е 49 000 лв., разпределен в 44 индивидуални награди. Класиралите се на първо място в дистанция 42,195 км получават по 8 хил. лева, на 21 км - по 1500 лева, а на 10,5 км - 600 лева.