Б. Петков: Не трябва да стимулираме раждаемостта само с пари

България има най-дългия платен период на майчинство

"Тук отново става дума за избор как да се разпределят средствата", каза в предаването Бисер Петков относно коледните добавки за пенсионерите в ефира на Канал 3.

"В икономиката няма безплатен обяд, така че по отношението на следваната политика у нас-тя е устойчива. Системата е силно зависима от държавния бюджет. Това, което се предлага и тази година е така наречените коледните добавки да бъдат получени, от хората, които взимат минимален размер от 321 лв. Сумата от 40 лв. , не е голяма, но пенсионерите в голямата си част получават 3то увеличение за тази година. Това е , което държавата може да направи, без да застраши икономиката", каза той.

"Икономиката се развива добре. Ние можем да се сравняваме със всички държави, но няма полза от това. Отново говорим за приоритети и бюджета за следващата година, като основна част от нарастването се насрочва към образованието и това е преспективната политика", категоричен беше Бисер Петков.

"Става дума за нов ценностен модел при раждаемостта, не всичко е свързано със средства. Не е най-добарата политика да насърчаваме семействата с пари. Това, което е на дневен ред в политиката, е да се насърчават майките и хората, които гледат децата с връщане на работа. Всеки сам преценява дали да се завърне на работа, но това е една възможност. България има най-дългия платен период на майчинство и през него се получава 90 процента от възнаграждението", коментира Петков, относно раждаемостта у нас.