Д. Главчев стана първия български държавник изнесъл реч в сръбския парламент

Бъдете активни граждани на съседна и приятелска Сърбия!, каза той на българите в Сърбия

Председателят на Народното събрание Димитър Главчев направи обръщение към депутатите в Народната скупщина на Република Сърбия. Това стана на извънредно заседание на парламента, свикано специално по този повод, съобщиха от пресцентъра на Народното събрание. Димитър Главчев благодари за оказаната му висока чест да бъде първият български държавник, който говори в пленарната зала на сръбския парламент.

„Приемам я като ясен знак за значението на отношенията между двете страни, между двата приятелски народа и като стремеж за изграждането на добросъседски и приятелски отношения“, отбеляза той. По думите му българо-сръбското приятелство е показателно за това, че дори на Балканите, където са събрани народи с ярка идентичност, изграждането на отношения на доверие, сътрудничество и приятелство са възможни, когато съществува необходимата политическа воля.

От трибуната на парламента Димитър Главчев се обърна и към българите в Република Сърбия с думите: „Бъдете активни граждани на съседна и приятелска Сърбия! Помнете своя род и език!“. Председателят на парламента заяви, че нашата страна приветства политиката на Сърбия през последните години по отношение на националните малцинства. Вярваме, че всеки проблем може да бъде решен само и единствено с диалог, допълни той. Главчев поздрави депутатите в Народната скупщина, че през последните години приеманите актове в областта на правата на националните малцинства в Сърбия са в съответствие с най-високите европейски стандарти.

Днес България и Сърбия имат общ интерес за ефективното реализиране на регламентираните права на българското национално малцинство и заедно създаваме в двустранните отношения благоприятната политическа рамка за това, отбеляза председателят на парламента. Той заяви, че двете страни са загрижени за икономическото състояние на пограничните общини и заедно търсят решения. „Трябва да работим заедно и за развитието на Босилеград – община с преобладаващо българско население“, подчерта той.

„Девизът на българското председателство на Съвета на Европейския съюз е и девизът, който е изписан на сградата на българския парламент, а от 1 януари 2018 г. това ще е и девизът на Обединена Европа“, посочи председателят на Народното събрание. „И тук, от трибуната на Народната скупщина на Република Сърбия, се надявам той да стане и наш общ девиз: „Съединението прави силата!“, добави той.