В. Радев: Новият софтуер ще подобри противодействието на тероризма на МВР

Надявам се и вярвам, че използването на този софтуер ще бъде по закон

Министърът на вътрешните работи Валентин Радев изрази днес очакването МВР да противодейства по-добре срещу тероризма с новопридобития софтуер за работа с електронни устройства. Той говори по темата в Европейския парламент в Брюксел, предава БТА.

По думите му, противоречивите медийни информации за софтуера за разкодиране на електронни устройства от МВР са заради липсата на доверие в институциите на необходимото ниво. „Никой нямаше да се съмнява в БОП – там, където е този софтуер, ако имаше по-голямо доверие, и за това сме виновни всички по веригата. По-добре е повече софтуер да купим, ако имаме средства, и да се наблюдава всичко. Някой, ако има опасения от това, да знае, че това е цената за сигурността“, заяви Радев.

„Колкото повече ни следят, слушат – законно, толкова по-добре, защото ще хванат лошите – тези, които ни мислят лошото. Може би някакви радикални елементи или бъдещи терористи. Надявам се и вярвам, че използването на този софтуер ще бъде по закон. Всички би трябвало така да гледат на него, а не да се притесняват, че се използва за други нужди. Било е в миналото, надявам се в бъдеще да не се случва. По-добре да сме по-сигурни, дори някъде да минем границата – да го използваме не както трябва. По-добре това, отколкото да пропуснем някакви терористи“, счита министърът.

Радев отбеляза, че отпуснатите днес от ЕК на България допълнителни 1.2 милиона евро по въпросите с бежанците са част от одобрените 160 милиона евро за нашата страна. „България сама вече даде 100 милиона евро за построяването на цялата ограда. Направили сме тази инвестиция и чакаме солидарност“, посочи той. Министърът допълни, че ЕК е удължила с 12 месеца срока за усвояването на цялата сума. „Стоим пред голяма потенциална опасност с мигрантите. Получавам всеки ден информация колко минават на вход и на изход – те са близко до нулата. Спираме 20-30 на денонощие и ги връщаме обратно в Турция, но потенциалната опасност остава, затова се пазим и го казваме на нашите европейски приятели, които дават тези пари и това е солидарност. Ако не правим това, не се знае какво може да се случи, особено при промяна на политическата ситуация в Турция“, заяви Радев.

По повод посещението си в ЕП за изслушването на естонския вътрешен министър пред съответните парламентарни комисии Радев посочи, че е искал да добие представа какво очаква България като председател на Съвета на ЕС. Много внимание се отдели на информационните системи, проблема с Либия и Италия – проблем, който се съмнявам, че ще бъде решен бързо и може би ще остане за нашето председателство, отбеляза министър Радев.