България се изкачва с две места в световна класация по социален напредък

Общество

23-06-2017, 06:00

Снимка:

pixabay.com

Автор:

Мила Иванова

Всичко от Автора

Още по Темата:

Населението на Земята ще стигне почти 10 млрд. до 2050 г.

Страната постига 74,42 точки по индекса, с което се нарежда сред страните със социален напредък над средното ниво

България се изкачва с две позиции нагоре спрямо миналата година до 41-во място в света от гледна точка на социалния напредък. Това сочи последният доклад Social Progress Index 2017 на американския мозъчен тръст Social Progress Imperative, цитиран от investor.bg.


Страната постига 74,42 точки по индекса, с което се нарежда сред страните със социален напредък над средното ниво и е само на две места от групата на страните с висок социален напредък. За сравнение, през 2016 г. България отбеляза 72,14 точки. По БВП на глава на населението страната заема 47-мо място със 17 хил. долара.

Индексът, който тази година включва резултатите на 128 страни в света, измерва социалния напредък по 12 компонента, разделени в три основни показателя: основни нужди на индивида, основи на благосъстоянието и възможности, които се предлагат на индивида.

По тези показатели България отново се справя най-добре от гледна точка на основните нужди, и най-вече по компонентите, свързани с осигуряването на подслон и с изхранването и предоставянето на основни медицински грижи. По този общ показател страната се нарежда на 38-мо място в света.

Интересното е, че в сравнение с предишната година България отчита обратни резултати при основите на благосъстоянието и възможностите, които се предлагат на индивида.

Докато през 2016 г. представянето ни е било най-слабо по показателя, свързан с възможностите, с 52-ро място, тази година тук се изкачваме до 47-ма позиция. Най-силна оценка се дава на личните права, както и на достъпа до специализирано образование, като по този индикатор сме на 38-мо място. България обаче продължава да се представя изключително слабо, когато говорим за личната свобода и избора, заемайки едва 80-то място в света.

От друга страна, по отношение на основите за благосъстоянието България се измества с 4 места надолу до 51-ва позиция и с 76,54 точки. В рамките на този показател на високи нива са достъпът до основно образование и качеството на околната среда. Най-лоши са резултатите от гледна точка на здравето и благоденствието с едва 75-то място.

От друга страна, по отношение на основите за благосъстоянието България се измества с 4 места надолу до 51-ва позиция и с 76,54 точки. В рамките на този показател на високи нива са достъпът до основно образование и качеството на околната среда. Най-лоши са резултатите от гледна точка на здравето и благоденствието с едва 75-то място.

Според доклада за 2017 г. страните са постигнали изключително различни нива на социален напредък, дори при подобни равнища на БВП на глава на населението. Данните от тазгодишния доклад сочат, че има положителна и силна връзка между индекса за социален напредък и БВП на глава на населението. Освен това връзката между икономическото развитие и социалния напредък не е линейна. В страни с по-ниски доходи малки разлики в БВП на глава на населението се свързват с големи подобрения на социалния напредък. При страните с високи доходи обаче темпът на промяна се забавя.

На първо място в класацията тази година е Дания с 90,57 точки. Всички пет страни от Скандинавския полуостров са в категорията на страните с много висок социален напредък, която обаче включва и други държави, много по-големи и с много по-разнообразно население като Канада, Холандия, Австралия, Обединеното кралство и Германия.

Канада всъщност е страната с най-добри резултати от Г7, заемайки 6-то място. В същото време САЩ, където БВП на глава на населението е много по-висок от този на северната им съседка, са едва на 18-то място и остават в групата на страните с висок социален напредък.

Като цяло още три страни от Г7 освен САЩ със значително благосъстояние – Япония, Франция и Италия – са във втората категория по социален напредък.