Министър Павлова: Европа ще я има, но е важно в какъв формат

Политика

05-06-2017, 16:03

Снимка:

ТВ Европа/ кадър

Автор:

Дани Стоянов

Всичко от Автора

Още по Темата:

Борисов, Станишев и Сакскобургготски в обща дискусия за Европа

Борисов: Еврозоната е задължителна

Войната от скептицизъм се обръща, важно е да се възползваме

Европа ще я има, важно е в какъв формат. Това каза министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 г. Лиляна Павлова по време дискусията „Европа отново на път“, предава Агенция „Фокус“. „Днешният форум е една изключително добра платформа, чрез която ние от тук нататък сме длъжни да намерим най-добрия подход и консенсус заедно да обсъждаме темите, които стоят пред нас – за европейския дневен ред, пречупен през това какви ще са приоритетите и предизвикателствата за България“, заяви министър Павлова.

Тя се спря на 5-те приоритета, които ще са водещи в рамките на Председателството - икономическо развитие, социалното измерение, енергиен съюз, правосъдие и сигурност. Министър Павлова отново подчерта, че председателството е шанс за страната ни да промени своя имидж, но и да докаже, че отговаря на критериите за Шенген. „Работим усилено за това, но това трябва да се прави интелигентно, без да се шуми много, трябва да сме много внимателни. Това, че не го говорим, не значи, че не работим по темата“, коментира тя по отношение на приемането ни в шенгенското пространство.

„Балансът ще е труден. „Европа отново на път“ е много хубаво послание, но за мен не стои въпросът дали ще има Европа и дали продължаваме напред, а как. Европа ще я има, важно е в какъв формат, важно е да постигнем и компромиса и консенсуса по най-добрия начин, за да не се чувстваме втора категория, да не се чувстваме някъде там, далеч на Балканите, да не се чувстваме догонващи. Напротив – да се чувстваме пълноценно там, където ни е естественото място“, коментира още министър Павлова.

По думите ѝ вълната на скептицизъм в Европа се обръща и трябва да се използва този момент, за да се намери най-добрият начин да се отговори на предизвикателствата.

Ивайло Калфин, специален съветник на еврокомисаря по бюджет и човешки ресурси Гюнтер Йотингер коментира от своя страна, че предизвикателствата предполагат промяна в ЕС. „Той няма да остане такъв, какъвто е в момента. Това е със сигурност, но важно е как решаваме въпросите. Ние не ги решаваме като ги делим на по-малки части. Нито една държава не може по-убедително да се справи с всички предизвикателство по-добре отколкото целия Съюз като цяло“, отбеляза той.

По думите му големият риск е свързан с управлението на еврозоната и оборудването с необходимите инструменти, за да не се разпадне. „За мен е важно не еврозоната да стане жертва на ЕС, но ЕС да не стане жертва на еврозоната“, коментира Калфин.