ПАСЕ гласува за възобновяването на процеса на мониторинг спрямо Турция

От Турция остро осъдиха решението на Съвета на Европа

Депутатите от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа /ПАСЕ/ гласуваха днес за възобновяване на процеса на мониторинг спрямо Турция, предаде ТАСС, позовавайки се на съобщение на ПАСЕ в Туитър.
"ПАСЕ току-що гласува за възобновяване на процедурата по мониторинг на ситуацията в Турция, която беше прекратена през 2004 г.: 113 депутати гласуваха за, 45 - против, а 12 се въздържаха", се посочва в съобщението.

Турското външно министерство заяви, че остро осъжда "несправедливото решение" на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа /ПАСЕ/ да постави страната под наблюдение, предаде Ройтерс. Турското външно министерство посочи също, че на Анкара не й остава друг избор освен да преразгледа отношенията си с ПАСЕ.
Взимането на решение за повторно откриване на процедура за наблюдение спрямо Турция под ръководството на злонамерени кръгове в ПАСЕ е позор за този орган, който претендира да е люлката на демокрацията, се казва в съобщение на турското външно министерство. В съобщението се добавя, че ксенофобията и ислямофобията се "разпространяват стремително" в Европа.
Депутатите в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа /ПАСЕ/ гласуваха днес за поставяне на Турция в списъка на страните под наблюдение, цитирайки безпокойства за това, което те определят като заглушаване на инакомислието и нарушения на правата при управлението на президента Реджеп Тайип Ердоган, който съсредоточава все повече власт в ръцете си.
Докладчикът на ПАСЕ за Турция Мариане Мико заяви днес, че гласуваните на референдум на 16 април конституционни промени, които съществено разширяват президентските правомощия, "не съответстват на нашето фундаментално и всеобщо разбиране за демокрация". Тя подчерта, че мониторинговият процес не е "наказание", а опит да се засили диалогът с Турция, предаде Асошиейтед прес.