Наградите „Икар“ бяха връчени на церемония по случай Международния ден на театъра

Празничният спектакъл бе под купола на цирк „Балкански“

Наградите „Икар“ бяха връчени на церемония по случай Международния ден на театъра – 27 март. Празничният спектакъл бе под купола на цирк „Балкански“. Тази година отличията са посветени на 95 години от създаването на САБ и 120 години българско цирково изкуство. В категория Водеща мъжка роля наградата получиха Филип Аврамов за Чики и Валери Йорданов за Нино в „Ничия земя“ по филмовия сценарий на Данис Танович, сценична адаптация и реж. Стоян Радев, Народен театър „Иван Вазов“.

Статуетката за водеща женска роля заслужи Албена Чобанова за Малама във „Вампир“ от Антон Страшимиров на Маргарита Мачева в Благоевградския театър. Николай Поляков е най-добрият режисьор за годината според САБ – за спектакъла „Анна Каренина“ от Лев Толстой в Театър „София“. За музиката в постановката беше награден Христо Йоцов, отличен и за работата си в друг спектакъл на трупата – „Роня, дъщерята на разбойника“ от Астрид Линдгрен на Катя Петрова.

„Икар-2017“ за най-добро представление беше присъден на „Името“ от Матийо Делапорт и Александър дьо Ла Пателиер на проф. Здравко Митков в Сатиричния театър „Алеко Константинов“. Трупата беше отличена от министъра на културата Рашко Младенов за най-успешен сезон и театрален мениджмънт. В Сатирата отиде и наградата за дебют – на Александра Петрова за режисурата на „Хамелин“ от Хуан Майорга.

Наградата на Министерството на културата за успешен сезон и театрален мениджмънт сред куклените театри получи пловдивската трупа. Театърът взе и „Икар-2017“ за индивидуално постижение в кукленото изкуство – на Веселка Кунчева за режисурата на „Дама Пика“ по Пушкин. В поддържащите роли победители са Гергана Плетньова за Дорина в „Тартюф“ от Молиер на Красимир Спасов в Театър „Българска армия“ и Ивайло Христов за Лебедев в „Иванов“ от Чехов на Стефан Мавродиев в Младежкия театър „Николай Бинев“.

С наградата за популяризиране на българското куклено изкуство посмъртно беше удостоен режисьорът доц. Петър Пашов, отишъл си внезапно и преждевременно. Получиха я съпругата му Жени Пашова и синът им. Почетна награда беше връчена и на сина на друг именит артист – джазмена Васил Пармаков, който също ни напусна.

„Икар“ за майсторско техническо осъществяване получи „Жулиета“ от Андраш Вишки на Боян Иванов в Русенския театър, за сценография – Свила Величкова за „Малката морска сирена“ от Катрин Ан по приказката „Малката русалка“ от Андерсен на Василена Радева в Театър „София“, за вариететно изкуство – Стефан Видев – Чеди за постижения в атракционното сценично изкуство, за цирково изкуство – Кристина Костова за приноса й към цирковото изкуство в жанра еквилибристика. Тя взе статуетката, след като обра овациите с изпълнението си, което рядко се прави от жени, по думите на Александър Балкански.

За съвременна българска музика бяха наградени Dobule Voice и Светлин Къслев (автор) за „До края“, за съвременен танц и пърформанс – „Дерида денс център“ за „Sinner“ на Живко Желязков, за критически текст – Николай Йорданов за „Театърът в България: 1989 – 2015“ на Института за изследване на изкуствата, за куклен спектакъл – „Джелсомино в страната на лъжците“ по Джани Родари на Елица Петкова в Старозагорския куклен театър. „Златен глас“ – за дублаж, получиха Татяна Захова за Джил Каргман в „Майка бунтар“ и Стефан Сърчаджиев-Съра за Ам Гъл в „Хобит“.