ГЕРБ: 4,2 млрд. лева на година ще ни струва изпълнението на програмата на БСП

По време на брифинга бе представен подробен финансов разчет на заложените в програмата на БСП разходи в редица сектори

Сумата, която ще е необходима на БСП за реализиране на програмата, която предлага, е 4,190 млрд. лева. Това каза на пресконференция министърът на финансите в правителството на Бойко Борисов Владислав Горанов относно предизборната програма на БСП. По време на брифинга бе представен подробен финансов разчет на заложените в програмата на БСП разходи в редица сектори. „Върви се към изхарчване на натрупаните резерви или дългосрочно поддържане на разхлабена фискална политика“, заяви Горанов. Бившият финансов министър призова БСП да бъдат честни пред българските граждани и да кажат дали смятат да увеличават данъците, или просто нямат намерение да изпълняват предизборната си програма.

Относно промяната в плоския данък и облекчението за работещите родители, заложено в програмата на БСП, Владислав Горанов коментира: „373 млн. няма да постъпят в бюджета, ще останат на разположение“. Във връзка с предложеното облекчение за ипотечните кредити на млади семейства в програмата на БСП, той заяви, че едва ли БСП предлагат да задължат банките да отпускат тези средства. „Ако приемем 5% лихва върху 100 хил. лева ипотечен кредит, сами може да сметнете колко е това на година“, каза Горанов. Според него мярката за младите предприемачи, анонсирана от БСП, създава опасност само след една година да бъдат загубени стотици милиони от корпоративното облагане.

Владислав Горанов бе категоричен, че увеличението на пенсиите трябва да следва ръста на икономиката и заложения модел в пенсионната система. „Неприемливо за системата е да увеличим изпреварващо пенсиите на една категория хора за сметка на други. Ако увеличим само най-ниските пенсии, какво ще се случи с останалите? Трябва да има пропорционално увеличение за всички пенсионери, за да се запази пропорцията от техния принос към пенсионната система“, обясни бившият финансов министър. Горанов посочи, че според изчисления на НОИ осъвременяването на всички пенсии към 2015 г. би струвало 1 700 милиона.

Председателят на Комисията по енергетика в 43-тото Народно събрание Делян Добрев заяви, че в сметката, представена от ГЕРБ, не е отразен големият енергиен шлем, за който настоява БСП. „Да добавим Белене - 20 000 000 0000; 7-ми блок: 10 000 000 000; Южен поток - 10 000 000 000; Бургас Александруполис - 5 000 000 000.Това са още 45 000 000 000“, категоричен бе Добрев.

Според вицепремиера в кабинета „Борисов 2“ Томислав Дончев най-добрият вариант е БСП да не смятат да изпълняват тази програма, защото реализирането й би било с катастрофален ефект върху икономиката и ще доведе до отлив на инвестиции.

Относно мерките, които левицата предлага за увеличаване на населението на страната до 8 милиона, Дончев коментира, че това означава населението да се увеличи с 847 хиляди за четири години. „15-20% трябва да скочи раждаемостта. За това са нужни 50 години. БСП 50-годишен мандат ли планира? Жените във фертилна възраст трябва да бъдат извадени от пазара на труда и да се занимават с възпроизводство, което ще навреди на икономиката“, заяви бившият вицепремиер.

Дончев обясни, че има мерки, които ГЕРБ одобрява. „Всички мерки в сферата на професионалното обучение са на място, приветстваме подобен подход. Това трябва да бъде обект на надпартиен консенсус - готови сме на разговори и преговори в тази насока“, каза той.

По думите му, доходите трябва да идват от една работеща икономика. „Ние надграждаме икономическия ръст с мерки за икономически растеж. Комбинираме го с мерки с гарантиране на сигурността, правосъдието и образованието. Всичко това би довело до ръст в доходите, не само на работещите, но и на тези, които разчитат на социалната система“, подчерта Томислав Дончев.

За предлаганите от БСП фонд „Индустрия“ с държавни средства в размер на 500 млн. лв. и фонд „Иновации“ с начален капитал 150 милиона лева бившият вицепремиер обясни, че идеята звучи добре, но само на първи прочит, защото вероятно би довела до увеличаване на данъците. „За сметка на кой останал разход ще бъдат създадени двата фонда - трябва ли да се увеличават данъците? По какъв начин ще се определят предприятията, които ще участват във фонд "Индустрия"? Има ли опасност от сблъсък с европейското финансиране, защото и в момента имаме 2,5 милиона в оперативната програма за конкурентоспособност. Някой от левицата запознат ли е с европейското законодателство и няма ли опасност от наказателна процедура, свързана с държавната помощ?“, каза още Томислав Дончев.