Българка със злато на Европейската купа по сабя

София2018 подпомогна рекордния като участници турнир по фехтовка „Сабята на Етрополски“

Българка спечели титлата на Международния турнир „Сабята на Етрополски“ за Европейската купа по фехтовка за кадетки, съобщава www.sofia2018.bg. Йоана Илиева грабна златото при 17-годишните, като на финала надигра категорично с 15:7 представителката на Румъния Сабине Мартис. С този триумф 15-годишната софиянка стана основен претендент за носителка на трофея, тъй като наскоро записа победа и на турнира в Лондон. Носителката на Европейската купа ще стане известена през март след Европейското първенство, което ще се състои в България.

Турнирът „Сабята на Етрополски“ за кадетки до 17 г. и юноши и девойки до 14 г. е част от инициатива „София – Европейска столица на спорта“ и се организира от Фехтовален клуб „Свечников“. Надпреварата записа рекорд в историята на Европейската купа в тази възраст с участващите близо 500 млади фехтовачи, а тридневните състезания събраха в обновената зала
„София“ в Борисовата градина представители на 17 държави. В отборните
надпревари шампиони и при кадетите и при кадетките са отборите на Румъния, победили в решителните мачове представителите на Украйна. При кадетите индивидуалната титла спечели Матя Нукулаесея(Рум), най-напред от българите се нареди Даниел Трайков, който е шести.

По-рано през уикенда България стартира участието си в турнира с едно второ и едно трето място при момчета до 14 г. Състезателят на Турция Мохамед Календер спечели първото място като в оспорван финал победи българина Тодор Стойчев, който остана със сребро. С бронза се окичиха Георги Христов от България и Рарес Дику от Румъния. Надпреварата, в която участваха 160 момчета и момичета,  изпревари по брой участници европейските купи във Франция и Англия.  Организаторите и София – Европейска столица на спорта са амбицирани да надградят и развият турнира през следващите години и още от сега той е залегнал в Календара
за следващия сезон за първия уикенд на ноември 2017 г.