България с 5 титли и второ място в отборното на Champions Bowl

Българските деца спечелиха 5 титли и второ място в отборното подреждане от престижния международен турнир по тенис Champions Bowl, който се проведе в Мурсия (Испания)

Георги Георгиев (ТК „Свиленград“), Виктор Марков (ТК „Диана”, Сф) и Мартин Десподов (ТК „15-40”, Сф) се окичиха със златните медали на сингъл, а другите две титли дойдоха от надпреварите на двойки, съобщава БФТенис.

Във финала при 10-годишните момчета Георгиев победи Макс Щенцер от Германия с 4:5, 5:1, 5:3. Виктор Марков не остави никакви шансове на Леон Емих от Германия и го победи с 6:0, 6:3 в последния мач при 11-годишните. Третата титла на сингъл спечели Мартин Десподов след успех над швейцареца Николас Кобелт с 5:7, 6:3, 6:3 при момчетата до 12 г.

Марков стана шампион и на двойки, където си партнира с Михаил Иванов. Двамата спечелиха в много оспорван мач срещу швейцарския тандем Кобелт и Люти със 7:6, 7:6 при момчетата 11/12 г.  В изцяло българския финал при момичетата до 10 г. надделя тандемът Мария Рогачева/Росица Денчева, който победи с 5:1, 5:1 Александра Габровска/Никол Николова. Георги Георгиев и Борис Боюклиев загубиха от испанците Гомес и Естеве с 1:5, 2:5 във финала на двойки при 10-годишните момчета и се окичиха със сребърните медали.
Демонстративният турнир при 9-годишните път премина изцяло под български диктат, след като първа стана Росица Денчева (ТК „Плевен 90”), втори е Робен Гавани (ТК „Витоша”), а трети - Александър Василев (ТК „Дема”, Сф).

Така отборът ни, който имаше представители само в три от шесте възрасти, завърши на второ място в общото подреждане, отстъпвайки само на тима на домакините от Испания.
За второто издание на престижния турнир Българската федерация по тенис изпрати общо 12 състезатели, които бяха определени чрез квалификации през май. Националните победители в тях участваха, благодарение на програмата „Тенисът – спорт за всички“ на БФТ и ММС. Водач на отбора ни бе капитанът за Купа „Дейвис“ Тодор Енев.