60 години от дебюта на ЦСКА в Европа с 8:1 над Динамо (Букурещ)

Над 50 000 зрители на стадион "Васил Левски" гледат шоуто на "армейците"

На днешния ден, 21 октомври, се навършват 60 години от дебюта на български отбор в европейските клубни турнири. Като шампиони на България „червените” (тогава под името ЦДНА) участват в най-авторитетното издание – това за КЕШ. Тимът, воден от треньора Крум Милев, прескача първия кръг и на осминафиналите се среща с Динамо (Букурещ). Преди това румънският състав елиминира Галатасарай.

Над 50 000 зрители отиват на Националния стадион „Васил Левски”, за да наблюдават мача. И изобщо не съжаляват, че са го направили. „Армейците”, в чиито редици блестят големи светила, притискат своя съперник още в самото начало на срещата. И резултатът не закъснява. До 27-ата минута ЦСКА вече води с 3:0.

В 12-ата минута Миланов финтира двама бранители и стреля опасно, а вратарят Бирташу избива топката. Тя обаче попада у Иван Колев, който от пет метра безпроблемно бележи за 1:0.

В 20-ата минута Миланов с хубав далечен удар препарира румънския страж за 2:0.

В 27-ата минута Иван Колев преминава през трима румънци, достига до аутлинията, откъдето връща топката към непокрития Панайотов, за когото остава най-лесното – да изпрати кълбото в мрежата – 3:0.

Така приключва първото полувреме. През второто ЦСКА не спира да бележи. В рамките на 7 минути Иван Колев наказва още два пъти Динамо и оформя хеттрика си. Най-напред вкарва след красиво воле, а после забива топката в горния десен ъгъл.

6:0 прави Миланов в 64-ата минута с диагонален изстрел, а само 120 секунди по-късно Гацо Панайотов отново е прегръдките на съотборниците си с нисък и плътен удар.

Динамо стига до почетен гол в 70-ата минута, когато от дузпа Бъкуц е точен – 7:1.

Крайният резултат е оформен от Георги Димитров-Червения. 10 минути преди края той завършва триходова комбинация между Иван Колев и Панайот Панайотов – 8:1.

Любопитното е, че реваншът в Букурещ се играе чак на 30 декември. ЦСКА губи с 2:3, но продължава напред в турнира.

"Това беше мач, който ще се запомни за цял живот. ЦДНА тръгна в Европа по забележителен начин", пише вестник "Работническо дело".

21.10.1956, КЕШ, 1/8-финал
ЦСКА – Динамо (Букурещ) 8:1
1:0 Колев (12), 2:0 Миланов (20), 3:0 Панайотов (27), 5:0 Колев (56, 63), 6:0 Миланов (64), 7:0 Панайотов (66), 7:1 Бъкуц I (70-дузпа), 8:1 Димитров (80)

ЦСКА: Г. Найденов, К. Ракаров, М. Манолов, Н. Ковачев, Ст. Божков, Г. Стоянов, Д. Миланов, Г. Димитров, П. Панайотов, Ив. Колев, Кр. Янев

ДИНАМО (БУКУРЕЩ): Бирташу, Изгиряну, Бъкуц II, Тома, Кълиною, Бъкуц I, Ангел, Войка, Ене, Нягу, Суру.
Съдия: Стефанович (Югославия)