Русия спечели шампионската титла от Европейското първенство по волейбол за девойки под 19 годин

05-09-2016, 10:01

БФВ

Мила Иванова

25-то издание на ЕП за девойки под 19 г. започва в Нитра и Гьор

Русия спечели шампионската титла от Европейското първенство по волейбол за девойки под 19 години в Словакия и Унгария. На финала на надпреварата представителките на Сборная надиграха Сърбия с 3:0 (26:24, 25:19, 25:18 ) и триумфираха на европейския връх, а сръбкините останаха със сребърните медали, информираха от БФВолейбол.

Така се повтори финала от предишното европейско за девойки младша (под 17 години) от Пловдив 2015, в което отново рускините бяха златните медалистки, а волейболистките на Западната ни съседка останаха на второ място.

Най-резултатна за Русия бе Анна Котикова с 12 точки (1 ас, 44 % в атака). Топ реализатор в двубоя бе Катарина Лазович от Сърбия със 17 точки (2 аса, 2 блокади, 33 % в нападение).

Повторение от миналото Европейско имаше и в малкия финал на надпреварата, само че с обратен знак. В мача за бронзовите отличия отново се срещнаха Турция и Белгия, но за ризлика от преди, туркините надиграха съперника с 3:0 (26:24, 25:15, 25:20), като спечелиха третото място, а белгийките завършиха четвърти.

В спора за петото място Италия прегази домакините от Словакия с 3:0 (25:13, 25:9, 25:10).
Така четирите страни от миналогодишното европейско за девойки под 17 години запазиха своите позиции, като същите оформиха финалната четворка на Евро 2016. България излезе с няколко позиции напред, като завърши на осмо място в крайното класиране.