Пет работодателски организации и два синдиката стават национално представителни, реши правителството

Пет работодателски организации и два синдиката бяха признати днес за представителни на национално равнище по време на редовно заседание на Министерски съвет, съобщава правителствената пресслужба.

КТ "Подкрепа" и Конфедерацията на независимите синдикати са двете синдикални организации, признати за "национално представителни организации на работниците и служителите". Работодателските организации, които стават представителни на национално равинище, са Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Българската търговско-промишлена палата и Съюзът за стопанска инициатива.

Съгласно Кодекса на труда, организациите на работниците и служителите и на работодателите се признават по тяхно искане за представителни на национално равнище от Министерския съвет за 4-годишен срок. Всичките седем организации са представили документи, с които са отговорили на законовите изискванията за получаване на национална представителност.

Българският съюз на частните предприемачи „Възраждане“ не е бил признат за представителна организация на работодателите на национално равнище, съобщават още от МС. В случая не е изпълнено изискването по чл. 35, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда – да има най-малко 1500 членове и общо не по-малко от 50 000 работници и служители във всички членове на работодателската организация или 100 000 работници и служители, наети по трудов договор, във всички членове на работодателската организация.