Днес, в петия ден на Олимпийските игри в Рио де Жанейро български спортисти ще участват в три вида спорт:
- спортна стрелба: Самуил Донков на 50 метра пистолет пистолет.
- плуване: Нина Рангелова, 100 метра свободен стил.
- фехтовка: Панчо Пасков - сабя

Златният медалист от Пилзен Самуил Донков ще участва в стрелбата от 50 м с малокалибрен пистолет. Задачата му днес е тежка - всички се надяваме на силно представяне и не крием надежди за медал.

Квалификациите започват в 15:00 часа българско време, а финалът е предвиден за 18:00 ч.

Донков спечели квота за Рио още преди две години и стана първият български спортист, добил право на участие на Олимпийските игри това лято.

В 19.17 ч. Нина Рангелова застава на старт в басейна за втората си дисциплина в Рио де Жанейро - 100 метра свободен стил.

25-годишната плувкиня държи националния рекорд в дисциплината с време 54.76 секунди. Тя го постави през май на европейското първенство в Лондон, където се нареди шеста в крайното класиране.

За Рангелова днешното състезание също ще е второ в Рио де Жанейро. На 200 метра свободен стил българката остана на три десети от националния си рекорд и зае 22-а позиция в крайното класиране.

Участието на Панчо Пасков започва в 19:45 часа.

Преди да замине за най-големия спортен форум на планетата, 22-годишният софиянец успешно завърши 3-и курс „Стоматология" в Медицинския университет.

Пасков е първият ни състезател по фехтовка, който печели квота за олимпийските игри от 28 години насам. На игрите в Саул през 1988 г., представители на България са Николай Маринчешки, Николай Матеев, Георги Чомаков и братята Васил и Христо Етрополски.

Задачата на Пасков днес е също тежка. Още в първата си среща той се изправя срещу руснака Алексей Якименко.

Якименко е 8-кратен световен шампион (една титла в индивидуален турнир на сабя и 7 в отборния турнир), 11-кратен европейски шампион, участвал е в три олимпиади - Атина 2004, Пекин 2008, Лондон 2012, бронзов медалист от отборния турнир в Атина 2004.

Въпреки това, дни преди старта на игрите в Рио Панчо заяви, че не е притеснен и че ще направи всичко възможно да напише нова златна страница в историята на българската фехтовка.

18:45 - 22:00 квалификации

00:30 - 01:15 на 11.08.полуфинали

01:50 - 03:10 на 11.08.финали

Пълната програма на българското участие в РИО можете да видите ТУК.

Пълната програма на българското участие по видове спортове можете да видите ТУК.