141 км пробягаха 46 маратонци в Стара планина, столичани са двамата победители

19-07-2016, 17:33

Пресцентър

Галя Иванова

Трявна ултра, второто по големина състезание по планинско бягане и скороходство в България, привлече 400 ентусиасти за различни дистанции, 66-годишен финишира сред първите 20

За 20 часа и 25 минути пробяга 141 км в Стара планина столичанинът Ивайло Хаджиев и спечели златния медал при мъжете на Трявна Ултра 2016, второто по големина състезание по планинско бягане и скороходство в страната. При жените най-бърза бе Антония Григорова, също от София. Двукратната участничка на олимпийски игри в ски бягането измина трасето за 25 часа.

Общо 400 ентусиасти се явиха на старта на надпреварата в 6:00 часа на 16 юли на площада пред сградата на общината в Трявна. „Първото издание на Трявна Ултра миналата година събра 300 участника“, припомня Николай Колев, управител на Сдружение „Ай Рън“, организатор на събитието.

На Трявна ултра 2015 водещата дистанция бе 65 км, а допълнителните дистанции - 23 км, 10 км и 3 км свободна дистанция за всички желаещи. Тази година организаторите изпълниха обещанията си и удвоиха дистанцията, като почти утроиха трудността на водещото трасе и денивелацията. Сега 46 маратонци пробягаха водещата дистанция от 141 км, а други - допълнителните 76 км и 23 км. Най-дългият маршрут бе Трявна - Боженци – Бузлуджа – Енина - връх Жълт бряг – Селце - връх Бедек - хижа Българка - Трявна, като по-голямата част бе през прекрасния природен парк Българка.

Освен 141 км дистанция за ултрамаратона*, организаторите от „Ай Рън“ бяха приготвили и втора изненада за всички начинаещи и любители на балкански панорами, които не са подготвени за бягане на дълги разстояния. Водени от планински водач те изминаха специално пешеходно трасе с дължина 35 км от Кръстец до Трявна.

Идеята на форматите, които „Ай Рън“ прави, е масовото участие сред живописна природа, акцентът не е върху това кой ще е по-бърз“, обясни Красимира Маркович от организаторите. „Всички финиширали получиха специален медал „Finisher“, а наградите от генералния спонсор – реномираната пловдивска козметична компания „Биофреш“, както и десетките допълнителни подаръци и награди от партньорите и основния спонсор „Аурубис България“, също и от „Допелхерц“, бяха раздадени чрез томбола. Всеки участник в надпреварата имаше равен шанс да спечели награда. При нас последният финиширал до голяма степен е положил повече усилия от първия," посочи Маркович.

Състезанието бе обезпечено с иновативна софтуерна система, която в реално време представяше информация за прогреса на всеки един по трасето.

Ултрамаратонът произведе и своите герои - най-възрастният участник, 66-годишният Людмил Николов, пробяга 76 км и финишира сред първите 20. Преди да стане бегач той е бил с наднормено тегло - 130 кг. Благодарение на спорта редуцира килограмите и дори е успешен ултрамаратонец.

60-годишният Любен Кенанов бе 16-ти във временното класиране на 141 км. А 5-годишно момченце от Трявна се включи в 3-километровата свободна дистанция.

Организаторите имат амбицията да превърнат Трявна Ултра в най-голямото състезание в страната и на Балканския полуостров, като още през следващата година планират да съберат над 1000 участника.

Ай Рън“ провежда и други формати и видове състезания – вижте на сайта на организацията www.irun.bg.