Вишеградската четворка настоява за корекции в исканията на Камерън

Такава е цената за подпис под пакета за промени в ЕС

Лидерите на страните от Вишеградската четворка поискаха британският премиер Дейвид Камерън да смекчи исканията си за ограничения на помощите за мигранти, което ще е и цената им за подписването на предложения пакет за промени в ЕС, пише британският в. "Индипендънт". Два дни преди срещата на европейските лидери в Брюксел, която ще обсъди въпроса с "Брексит", Унгария, Словакия, Чехия и Полша дадоха ясно да се разбере, че настоящите планове за промени са неприемливи. Страните искат най-вече промени по отношение на предложенията за ограничаване на детските помощи за мигранти от ЕС, живеещи във Великобритания, като също така искат да наложат и ограничения на т. нар. британска „извънредна спирачка“ на социалните помощи. И двете промени са малко вероятни.


Още вчера от "Даунинг стрийт" заявиха, че премиерът е категоричен в исканията си. Според висшестоящи британски правителствени източници, докато всички са били "фокусирани върху постигането на сделка", на предстоящата среща на върха все още е възможно Камерън да се откаже от споразумение, ако исканията му не бъдат изпълнени. "Позицията на Вишеградската четворка (по отношение на споразумението) е много ясна", заяви председателят на европейския парламент Доналд Туск след среща в Прага с чешкия премиер Бохуслав Соботка. "С оглед на това нямам съмнения, че все още има път, който трябва да бъде изминат", допълни той. От своя страна Соботка заяви, че „ние гледаме с критика към параметрите на регулирането на детските помощи и условията за т. нар. "извънредна спирачка". В същото време председателят на Европейския парламент Мартин Шулц предупреди британския премиер, че дори и да успее да убеди европейските лидери да приемат предложенията, то няма гаранции, че евродепутатите ще ги одобрят или няма да поискат да направят изменения по тях. "За да стане ясно, няма правителство, което да отиде в парламента и да каже – ето нашите предложения, можете ли да гарантирате резултата. Това е демокрация, не е възможно", каза Шулц след вчерашната си среща с Камерън в Брюксел.


От своя страна по-рано чешкият министър по европейските въпроси Томас Пруза заяви по повод на предложенията за намаляване на социалните помощи, че се притеснява дали и други държави от ЕС няма да решат да последват примера на Великобритания. "В Централна Европа имаше желание да се помогне на Великобритания и все още има, но въпросът, който ни се отваря не е свързан с исканията на Дейвид Камерън, въпросът е свързан с други държави, които се опитват да се възползват от британските предложения в тяхна собствена полза", заяви той. Според говорител на Камерън, премиерът е провел разговор със своя чешки колега по телефона в опит да бъде намерен компромис. "Премиерът приветства подкрепата за британските предоговаряния, изразена от Чехия, Унгария, Полша и Словакия на тяхната среща в Прага и двамата се съгласиха, че е необходима по-нататъшна дискусия, за да се изяснят всички детайли", заяви говорителят.