Стоичков прави дебют за ЦСКА в мач за Купата в Чирпан със смяна на Стойчо Младенов

На реванша с чирпанлии на стадион "Септември" Ицо бележи първото си попадение за "армейците"

В тези редове ще се спрем на статистически подробности, които може и да не са известни на широката общественост. Като например, кога точно, и в коя минута дебютира Стоичков за ЦСКА. Кои са му първите голове за „червените"- за български купи и шампионат.

След като пристига в ЦСКА от Хеброс (Харманли), младият Стоичков прави своя дебют за "армейците" в Чирпан през зимата на 1985 година. Мачът е срещу едноименния тим в сложна схема, по която се провежда тогава турнира за Купата на България. Срещата трябва да се играе на 13 февруари, но е изтеглена за 26 януари. Противно на очакванията домакините създават три чисти положения пред Джони Велинов още в първите пет минути. Постепенно "армейците" се окопитват и в 36-ата минута Лъчо Танев открива резултата. Но домакините не падат духом.

Трилърът продължава. Петков от Чирпан е спънат и изпълнява дузпа, която не реализира. За сметка на това в 42-ата минута Танев прави 2:0 и успокоява мача. В средата на 70-те минути Жоро Славков след пас на Ради Здравков и Стойчо Младенов след подаване на Пламен Марков фиксират крайното 4:0 за ЦСКА. Малко след това треньорите Серги Йоцов и Димитър Пенев призовават един младок да се съблече по екип и да влезе на терена. В 81-ата минута на градския стадион в Чирпан Христо Стоичков сменя Стойчо Младенов. Така една бъдеща световна легенда тръгва по пътя към големия футбол.

Реваншът срещу Чирпан, който се води мач от осмия кръг на турнира за Купата на НР България, е на 16 февруари. Двубоят се играе на стадион "Септември". Теренът е идеално почистен. Навън обаче е кучи студ. Независимо от това 1000 души стават свидетели на нещо историческо. При 1:0 за ЦСКА, в 51-ата минута младокът Христо Стоичков бележи за 2:0 първия си гол за "червените" в мач, който завършва 5:0. Като интересен факт може да се отбележи, че съдия на този "рутинен" мач е Борислав Александров.

Само четири дни по-късно в Русе срещу местния Локомотив пред 15 000 зрители Ицо играе своя първи мач за Купата на Съветската армия, в който ЦСКА побеждава с 2:0. Попаденията са на Стойчо Младенов в 55-ата минута и на Георги Славков в 69-ата минута. Христо е в игра до 77-ата минута, когато е заменен от Краси Безински.

По онова време футболният календар има буквално английска честота и мачовете се играят почти през ден. На 23 февруари започва пролетният полусезон на "А" РФГ за 1985 година. В дебютната си шампионатна среща Христо се връща в родния си град Пловдив.

Там с екипа на ЦСКА се изправя срещу Тракия - тима, който го отхвърля, преди да замине в Харманли. На стадион "9 септември" пред 28 000 зрители "канарчетата" побеждават "червените". До 48-ата минута резултатът е вече 3:0 след попадения на Пашев, Симов и Стойнов. Едва в 83-ата минута Ради Здравков намалява на 3:1. Христо играе само първото полувреме и е сменен от Илия Войнов в 46-ата минута.
В първия си двубой срещу "сините" Ицо също губи с 1:3. Тук той сменя Илия Войнов в 62-ата минута. В тази среща му показват първия жълт картон в "А" РФГ. Останалите декорирани са Лъчо Танев и Васко Тинчев от ЦСКА и Пламен Николов и Наско Сираков от Левски.

Мачът започва добре за ЦСКА, след като Пламен Марков бележи в 40-ата минута. После обаче Петър Петров изравнява в 64-ата. А след това в 80-ата и 88-ата Пламен Цветков и Руси Гочев довеждат резултата до 3:1.

До края на пролетния дял на шампионата Христо не отбелязва гол. Забелязва се обаче, че все повече се разчита на него. Първоначално в някои срещи не играе, в други влиза като смяна. Но от 26-ия кръг на 4 юни 1985 година, когато ЦСКА бие Пирин с 4:1, той вече заиграва в оставащите кръгове пълни 90 минути.

Така до злополучния финал за Купата на България с Левски на 19 юни 1985 година, когато е наказан първоначално да не играе изобщо футбол. И тук думата има легендарният масажист на ЦСКА и националния отбор Христо Запрянов. "Христо като млад футболист беше пратен да служи в Стара Загора. Там във военното поделение поддържаше през лятото и есента на 1985 година формата си, доколкото може. През зимата на 1986-а Военният тим на ЦСКА начело с Паро Никодимов и помощниците му Стоян Йорданов и Цецо Атанасов го приютиха при тях. Заедно с момчетата от военния тим поддържаше футболните си умения. По едно време го беше обхванала депресия. Започна да ме пита: "Бате Ицо, абе ще ме реабилитират ли. Май приключих с футбола." Аз му отвърнах, че няма как да пропадне такъв талант като него. Успокоявах го", разказва Доцента.

По онова време Христо също има своите забежки. Един път заедно с вратаря Златански решават да се приберат до Пловдив. Когато се връща в София, е остриган нула номер. Мъченията да не играе голям футбол са кратки. Дори през пролетта на 1986 година в края на сезона е в състава на ЦСКА, който бие на финал за КСА Локо (Сф). А Христо от "Халите" се разписва.

Но истинското му завръщане все пак става през сезона 1986/1987. Първия си гол в шампионата на "А" РФГ за ЦСКА го бележи близо до Харманли. По онова време Димитровград е в елита. В среща от четвъртия кръг ЦСКА гостува на новака пред 10 000 зрители. Мачът завършва 1:1. Стоичков открива резултата в 43-ата минута. А в 67-ата дългогодишният играч на Славия Иван Илиев изравнява. В състава на домакините се подвизава и далият много за "армейците" Ангел Калбуров-Берти.

Първия си шампионатен гол на "Армията" Камата бележи на 8 ноември 1986 г. в 13-ия кръг срещу Тракия (Пловдив) в изключително оспорван мач. След като Петър Курдов изравнява за 1:1 буквално в следващата атака Христо успокоява трибуните, като бележи за 2:1. Веднага след този кръг шампионатът е спрян за известно време заради подготовката на националите за евроквалификацията в Брюксел между Белгия и България. За тази среща Христо не е повикан, но на 23 септември 1987 година точно срещу белгийците е неговият дебют за националния отбор, в който ние бием с 2:0. Тогава Христо, който е с номер 7, центрира за първия гол на Наско Сираков.

Докато Стоичков е в ЦСКА, в съблекалнята и извън нея е пълно с шеги и закачки. През есента на 1989 година общ приятел на Стоичков и играещия тогава в ЦСКА Емил Димитров се нуждае от обзавеждане.

За този комичен случай си спомня Емо Димитров: "Решихме да му подарим секция. Само че Ицо ме помоли да изчакаме малко преди да му я подарим. Тъй като Христо знаеше, че нашият човек е заклет левскар, реши да си направи майтап. Боядиса му вратичките изцяло в червен цвят. Първоначално нашият познат се стъписа, но не се разсърди, защото знае Ицо какъв е майтапчия".

Ето статистика от първи сезон, първи мачове и първи голове на Стоичков за ЦСКА

Първи мач за ЦСКА

26.01.1985,Купа НРБ
VII кръг, 1-16 място

Чирпан - ЦСКА 0:4

0:2 Л.Танев(36,42),0:3 Славков(75),0:4 Младенов(77)

Чирпан: М. Танев, Караколев, Витков, Христов, Цонев, Пеев (74-Господинов), Петков, Генов, Г.Марков(46-Делчев), Генчев, Илиев
ЦСКА: Велинов, Н.Младенов, Здравков, Томанов, Г.Димитров, Тинчев, Войнов(62-Г.Славков), Янчев, Л.Танев, Марков, Ст.Младенов(81-Стоичков)
Чирпан, Градски стадион: 10 000 зрители
Съдия: Богдан Дочев

Първи гол за ЦСКА

16.02.1985,Купа НРБ
VIII кръг,1-16 място

ЦСКА - Чирпан 5:0
1:0 Пл. Марков(45),2:0 Стоичков(51),3:0 Славков(64),4:0 Ил.Войнов(71), 5:0 Здравков(80-д)

ЦСКА: Велинов (66-Бучински), Н. Младенов, Здравков, Тинчев, Безински, Стоичков, Й.Димитров (66-Ил.Войнов), Славков, Танев, Марков, Ст.Младенов
Чирпан: Танев (77-Златев), Цонев, Витков, Христов, Караколев, Пеев, Г.Марков, Генов, Петков, Генчев, Делчев

Заб.
В 30 кръг на 22 юни ЦСКА по програма приема Дунав, а Левски гостува на Берое. Заради скандалния финал за Купата на България на 19 юни всички мачове на двата отбора са анулирани и съответно срещите с последните съперници не се играят изобщо.
Двата тима са прекръстени. ЦСКА на Средец, а Левски на Витоша.

Първи гол в "А" РФГ

30.08.1986
4-и кръг от
Сезон 86/87
Димитровград - ЦСКА 1:1
0:1 Стоичков(43),1:1 Ив.Илиев(67)
Димитровград: Павлов, Методиев, Кацарски, Калбуров, Илиев, Господинов, Георгиев, Денчев, Ганев(46-Александров), Стоянов, Трайков (81-Колев)
ЦСКА: Велинов, Дяков, Червенков, Н.Младенов, Борисов, Чавдаров, Стоичков, Димитров, Пенев, Танев, Киров(82-Янчев)
Димитровград,Градски стадион 10 000 зрители

Първи гол в "А" РФГ на "Народна армия"

13 кръг,08.11.
Сезон 1986/87
ЦСКА - Тракия 4:2
1:0 Пенев (6),1:1 П.Курдов (18),2:1 Стоичков (19),3:1 Танев (44-д),3:2 Курдов(67),4:2 Танев (79)