Шест законопроекта предлагат промени във висшето образование

Политика

26-11-2015, 16:45

Снимка:

offnews.bg

Автор:

bulgaria.utre.bg

Всичко от Автора

Парите да следват качеството, а не студента, иска просветният министър

Досега парите, които държавата отпуска, следваха студента, а не се дават заради качеството на обучението му и това трябва да се промени. Това заяви в парламента просветният министър проф. Тодор Танев по време на разглеждането на първо четене на промените в Закона за висшето образование, съобщи БГНЕС. "Искаме да акцентираме върху приоритетните за България специалности, за да може висшето образование да има връзка с живота, с бизнеса, с потребностите на държавата", подчерта министърът.

Обект на дебат са 6 законопроекта, включително и един на МС.


Кой какво предлага?

В текстовете, предложени от "Дондуков" 1, се предлагат мерки за диференциране на субсидирането и прекратяване на практиката за приемане на студенти с ниски резултати с цел раздут бюджет за повече държавни пари. Субсидията за научна дейност на ВУЗ-овете ще се отпуска по сериозни критерии за научни успехи и ще се спира при слаби резултати. Ще има диференциация и при определяне на заплатите. Предвижда се обособяването на "защитени специалности" – това ще са направления, в които държавата има нужда от кадри.


В законопроекта на ГЕРБ се урежда статутът на Националното представителство на студентските съвети – с мандатност на членовете му, в състава да влизат само членове на студентски съвети или председатели.
Предвижда се засилена прозрачност и отчетност на НПСС, проверка от Сметната палата с предоставяне на данните онлайн. Административната издръжка на НПСС да падне от 10% на 3% от бюджета му.


От БСП лява България предлагат в своя законопроект разширяване автономията на висшите училища и нов модел на оценка на качеството, както и промяна на модела на финансиране на висшите училища.
Според левицата, рейтингът на вузовете и реализацията на студентите не отразяват качеството на образованието и реална оценка за това може да се направи на база на научния потенциал. Поради това в нейния законопроект се предлага развитие на институти в рамките на университетите, които да се занимават с изследователска дейност. Освен това, от БСП предлагат намаляване на семестриалните такси с една трета, като разликата се поеме от държавата.


От РБ настояват в своя текст ректорът, заместниците му и деканите във всеки университет да имат опит като хабилитирани лица. Законопроектът на АБВ се основава на развитието на академичната автономия и дефинира понятието образователен франчайз. Разглежда се възможността за филиали на родни ВУЗ-ове в чужбина.