Борисов иска от САЩ бизнес без визи

Политика

13-10-2015, 06:03

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Защо Гърция е с привилегии, като премиерът им ходи често до Москва, а ние спираме руски проекти

“Борбата с контрабандата ни се услади и събрахме 2,3 млрд. лв., след като направихме съвместните групи на прокуратурата, ДАНС, митници и МВР. От няколко месеца работим и в енергетиката, тези звена са тихи и безмълвни, но

скоро ще чуете, както чухте и за други места, защото няма добра и лоша корупция - за всички използваме един аршин.” Това обяви премиерът Бойко Борисов пред Американската търговска камара на кръгла маса за 20-годишнината на бизнесорганизацията в България.

Той изброи какво ще може да направи с увеличените приходи - бонуси за учителите, субсидии за животновъди, укрепване на мостове по магистралите. “107 млн. лв. ще дадем за тютюнопроизводителите, повечето от които са наши братя мюсюлмани, които цял живот това са правили и не можем сега да ги накараме да гледат карамфили или рози”, образно обясни Борисов.

“Имаме и волята, и желанието и това ще доведе повече инвеститори в България”, заяви премиерът пред бизнесмените и американски дипломати. Повод за думите му стана забележка от временния посланик на САЩ у нас Родерик Мур, че в България все още няма върховенство на закона и бърз, честен и безпристрастен съд.

“Промените в конституцията, които правим, целят именно да намалят до минимум политическото влияние в тези системи. Като гледам обаче и партньорите, и опонентите си,

още не е минал меракът на политиците да командват прокуратурата”, каза Борисов.

България на моменти е дори прекалено толерантна към американския бизнес, обърна се премиерът към представителите му. “Говорим за американския бизнес в България - добре дошли сте, полагаме огромни усилия, толерираме го дори когато не е много за толериране. Когато са направени договори, които дори ме е срам да ги чета, ние ги толерираме... Полагаме огромни усилия за подпомагаме на българо-американския бизнес”, заяви Борисов по повод договорите с двете американски топлоцентрали за изкупуване на тяхната енергия на преференциални цени.

Искането, което направиха българските работодателски организации и синдикатите за национализация на двата ТЕЦ-а, бе сред основните теми на въпросите на бизнесмените към премиера.

“Не е естествено работодатели и профсъюзи да се прегръщат, за да дават такъв акъл на правителството”, каза банкерът Левон Хампарцумян. “Да, но когато дойдат протестите,

не викат “Долу Левон”, а “Долу Бойко”, отвърна му Борисов. И посъветва Американската търговска камара също да изрази позиция по темата.

“Когато има проблем с руски проекти, ние съдействаме незабавно и затова сме в съдилищата за АЕЦ “Белене”, вероятно ще ни съдят и за “Южен поток”, и за “Бургас-Александруполис”. Това не е само бизнес проект, това е въпрос и на морал, а не само да се изкара 1 или пък 100 долара печалба. Когато народът чуе САЩ, знае, че всичко е наред. Важно е българите и другите стани в региона да сме убедени, че вървим по правилния път”, заяви премиерът.

Но българският бизнес не е равнопоставен с американския, подчерта Борисов. Причината - САЩ още не са премахнали визите за българи.

“Няма нещо, с което Гърция да превъзхожда България, но те са привилегировани и нямат визи. По-лоялен партньор ли са от нас в НАТО? Защо моят колега, който ходи често-често в Москва, има тази привилегия, а ние я нямаме”, запита Борисов. И си пожела догодина за следващия рожден ден на Американската търговска камара визите да са паднали.

“Спираме руски самолети, спираме и три руски проекта - и това ако не са ви партньорите,

кои са?”, попита Борисов. Целта на тези събирания е да си казваме нещата и да засилваме нашия отбор, вметна той.

Борисов даде финансовия министър Владислав Горанов за пример на САЩ, че догодина дефицитът в бюджета ще е под 2%, а данъците ще останат на сегашните си нива. “Ако имахме вашите дефицит и външен дълг, въобще нямаше да говорим сега”, каза той на US бизнеса.

Премиерът засегна и темата за стабилността на управлението. “В този регион сме задължени да сме стабилни”, заяви той, след като описа проблемите на Турция, Гърция, Сърбия, Македония и добави Крим.

“Уестингхаус” можело да строи 7-и ядрен блок, но с ясни разчети
“Надявам се “Уестингхаус” да дойде и да строи в България, но при условия, с които се строи в Европа - с ясен план колко ще струва централата, колко ще струва енергията и кой ще финансира. Само тогава можем да сключим споразумение. А не да идват с някакво “меморандумче”, което не се знае след 10 години какво ще бъде”, заяви още премиерът Бойко Борисов пред Американската търговска камара.

Два дни по-рано премиерът се похвали, че е спрял меморандума с американската компания за изграждането на седми блок в АЕЦ “Козлодуй” и така е спестил 20 млрд. долара.

“Знаете, че нашият подход не само в ядрената енергетика е да окуражаваме България към енергийната диверсификация. Ние смятаме, че от страна на България има много по-голям интерес, отколкото от страна на САЩ”, коментира по-късно посланикът на САЩ Родерик Мур.

“Уестингхаус” има много възможности и не само в изграждането на ядрени обекти, може да предложи и други услуги, които може да заинтересуват България. Несъмнено, ако имате планове за сфери, от които американският бизнес, включително компанията “Уестингхаус”, се интересува, хубаво е тя да остане в играта”, каза още посланикът.

Искаме САЩ да ни подарят ескадрила изтребители
Искаме от САЩ да ни подарят една ескадрила изтребители, обяви премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос, поставен от бившия външен министър Соломон Паси.

“През годините имахме много цели какво да искаме от САЩ, можете ли да кажете сега какво искаме”, попита Паси. Бившият външен министър посочи, че за 25 години България е била съюзник със САЩ в 5 победни войни. “Нямаме друг такъв съюзник в цялата си история”, заяви Паси.

“Искаме ескадрила изтребители да ни подарят. Постоянно поставям това искане”, подчерта Бойко Борисов. “Хубаво, аз харесвам F-16”, бе коментарът на Паси.

В момента България има само 4 годни бойни самолета МиГ-29, чийто ресурс обаче изтича и от средата на следващата година няма да имаме самолети, с които да охраняваме въздушното си пространство.

Според Министерството на отбраната охраната на небето ще бъде възможна, след като в Полша бъдат ремонтирани 6 двигателя за МиГ-29.

Получаването на изтребители от САЩ като военна помощ е един от вариантите за превъоръжаване на Военновъздушните сили. В същото време министърът на отбраната Николай Ненчев има мандат от правителството да преговаря за закупуването на нови изтребители. Не е ясно обаче кога ще може да бъде осигурено финансиране за подобна сделка.