Колкото повече комари има, толкова рискът от нилска треска е по-голям

80% от заразените хора нямат никакви симптоми, при останалите протича като летен грип

Започнаха изследвания за всякакви видове инфекциозни заболявания. Пробите за западнонилска треска, направени в лабораторията показват високи стойности. На всеки 5 един от заразените ще се прояви с висока температура, без връзка с някакви други симптоми. Това бе темата в сутрешния блок на Нова тв във връзка със заразеното дете с нилска треска след ухапване от комар в софийски парк.

Нилската треска се разпространява само чрез ухапване от комар. От 150 ухапани от заразени комари само един може да го хване. Месеците юли, август и септември са пиковият период, в който насекомите са най-много.

„Преди години открихме на доста места в България нилска треска при животни. Досега нямахме случай при човек, което от професионална гледна точка ни радва, колкото да звучи абсурдно. Няма как да останем остров без заболяването, при положение, че го има навсякъде. Сериозен проблем имаха Сърбия, Румъния, Унгария, Гърция, Косово. Беше ясно, че има и у нас, но беше въпрос на активно търсене и надзор”, коментира д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

Колкото повече комари има, толкова рискът от нилска треска е по-голям, уточни д-р Кунчев. Валежите също допринасят за това.

"80% от хората, заразени с нилска треска, нямат никакви симптоми. Няма и да разберат, ако не се изследват. При останалите 20% най-често ще протече като летен грип. Само 1% ще развият някаква форма на менингит или енцефалит”, поясни държавният инспектор.