МОН: Да се наложи на преписвачите 2 г забрана за явяване на поправка

Общество

06-06-2015, 08:03

Снимка:

btvnovinite.bg

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Рекорден брой преписвачи бяха заловени т.г.

Преписвачите на матурите да се наказват с 2-годишна забрана за явяване на поправка. Това е едно от предложенията, които от МОН обмислят срещу измамите за следващата учебна година, пише в. "Монитор".

 „Става дума за учениците, които имат идентифицирани опити за измама. Може дори преди започване на матурата   да подписват декларация  че са запознати с последиците, ако преписват“, заяви началникът на дирекция „Организация, контрол и инспектиране” в МОН Наталия Михалевска. На тазгодишните матури бяха заловени рекорден брой преписвачи – 103-ма, или 3 пъти повече спрямо последните години. На държавните зрелостни изпити 53 248 ученици тестваха знанията си на задължителния тест по български език и литература (БЕЛ), а на предмет по избор се явиха 52 855. „В сравнение с миналогодишната матура тази година броят на слабите оценки се е увеличил, а на високите е намалял“, отчете началникът на дирекция „Образователни програми и образователно съдържание“ в МОН Евгения Костадинова.

 Двойки са изкарали 8162 гимназисти  които ще могат да се явят на поправка през септември. 3394 от слабите оценки са по български  език. Шестици пък имат над 17 000 ученици, половината от които са отличници и на двата изпита. „Отчитаме повече шестици по философия и физика. Увеличение на двойките има по БЕЛ, география и история“, уточни Костадинова. На задължителната матура по БЕЛ тройки са получили 20% от учениците. Всеки четвърти абитуриент е изкарал четворка, а шестиците са едва 0,3%. За разлика от миналогодишните абитуриенти зрелостниците от випуск 2015 са се затруднили при задачите за правопис  и литературни познания. За сметка на това те са показали по-добри резултати при въпросите за пунктуация и граматика. „Две трети от децата са писали текст по последната задача, като повече от половината са избрали да пишат есе“, обясни Костадинова. Най-добрите резултати по БЕЛ са постигнали училищата в столицата. Средният успех на зрелостниците от София е 4,63, а на дъното на класацията са Силистра и Разград с 3,88. За следващите матури от МОН обмислят вариант да съкратят времето на изпитите. Сега по БЕЛ зрелостниците имат 4 часа, за да решат 40 затворени въпроса и да напишат интерпретативно съчинение или есе. „Всички тези предложения ще бъдат обсъдени и ще бъдат приложени следващата година“, обяви зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева.

 

Тя допълни, че на провелите се матури 56% от зрелостниците не са успели да разпознаят откъс от стихотворението на Христо Ботев „Майце си“.