Решаването на проблема с гетата минава през образование

Дори и патриотите да излязат от управляващата коалиция, тя няма да се разпадне, убеден е Румен Петков

Решаването на проблем с гетата минава през образование. Във всички случаи през образование, през отговорно родителство, през комплексни мерки, които да изолират хората, които не заслужават да получават този тип социални помощи.

Това заяви бившият вътрешен министър и зам.-председателя на АБВ Румен Петков в ефира на bTV.

Проблемът като в Гърмен може да се превърне не в буре с барут, а в откровено ежедневна гърмяща смес, ако към него се подходи политическо спекулативно, предупреждава той.

Спекулата с насаждане на омраза не е патриотично. Лъжепатриотарството е дълбоко вредно, тук стремежът някой да бъде пазен, въпреки закона, е дълбоко вреден. Ако не допуснем политическа спекулация и търсим пътища за разрешаване на този социален проблем, убеден съм, че е такъв, ние ще предотвратим една никому ненужна социална битка, убеден е Петков.

Според него проблемът е наслояван с години и не е само в Гърмен.

По думите му не е приемливо групи български граждани да се определят като преговарящи с държавата. Още по-малко е приемливо в част от тези групи да присъстват хора с открояващо се криминално минало и те да бъдат легитимирани като част от същностния протест на гражданите на Гърмен, да бъдат легитимирани от институциите, добави Петков.

Очевидно е нарушен законът, да се предлага сега на тези, които са нарушили закона да си купят земята по 1,10, по 1,50, или 1,40 лева без каквито и да било законови процедури, това е цинично, обижда българските гражданин, продължи бившият вътрешен министър. Той е убеден, че това катализира напрежение.

Нямаме ли законово отношение към всички, няма как да успокоим напрежението, категоричен е той, допълвайки, че държавата трябва да си извърви пътя, защото това е резултат от бездействието й в продължение на години.

Според него тук става въпрос първо за бездействие на местната власт и след това на държавните институции.

По повод исканията на Патриотичния фронт, Петков заяви: „не мисля, че излизането на ПФ от управляващата коалиция значи разпада й, защото тя е между ГЕРБ и РБ. Такъв тип проблеми не се решава по подобен начин“.

По думите му, решаването на всички проблеми в правораздаването в България не могат да бъдат решени само с промените в Конституцията, като допълни, че никои не иска да коментира това, че България е задължена да обезщетява гражданите, които се чувстват пострадали от правосъдието. „Миналата година МП е изплатило около 300 хил. лева на такива хора”, поясни Петков. Според него друг проблем в правосъдната система на страната е това как ще се гарантира по-сериозния избор при избирането на съдиите и прокурорите.