Момичетата на ВК Марица до 15 години станаха шампиони

Бронзовите медали са за Звезди 94 от София

Марица (Пловдив) е шампион на България за момичета до 15 години.  Пред пълни трибуни в пловдивската зала Олимпиада, волейболистките на Атанаска Никифорова и Георги Илиев спечелиха финала с убедително 3:0 (25:17, 25:20, 25:16) срещу ЦСКА (София) и триумфираха с титлата след уникален сезон в първенството, в който отборът не загуби нито един гейм!

ЦСКА започна мача малко по-настървено и концентрирано и дръпна с 10:5.  Марица обаче реагира почти светкавично и при серия от сервиси на Никол Николова обърна до 14:10.  Оттук до края на гейма, най-вече благодарение на по-ефикасните си атаки, домакините контролираха положението на терена и затвориха при 25:17.

Пловдивчанки допуснаха много брак в началото на втория гейм и със свои грешки отбелязаха първите 7 точки на противника.  Едва след първото техническо прекъсване ЦСКА започна да изработва и свои точки, което помогна на Червените да удържат равновесието до 15:15.  Чудесни изяви в нападение и на блокада на Йоанна Атанасова дадоха известно предимство на Марица, а след това централната блокировачка затрудни софиянки и със своите сервиси, като на практика реши изхода от гейма.  Крайното 25:20 в тази част бе маркирано с успешна атака на влязлата като резерва София Николова.

Третата част започна с три поредни аса на разпределителката на ЦСКА Любомира Дукова.  Пловдивчанки отговориха незабавно и с мощни атаки на Вангелия Вангелис и Гала Гълъбова обърнаха за 4:3.  Вангелис продължи да тормози съперника с постоянните си нападателни набези и след това, прекрасно асистирана от плеймейкърката Мирела Шахпазова.  Постепенно Марица натрупа солидна преднина и приключи с мача при 25:16.

Вангелия Вангелис стана топреализатор на мача със 17 точки (3 аса).  Нейната съотборничка Таня Балабанова направи 4 точки директно от начален удар, а с най-много асове във финала – общо 5, се отличи капитанката на ЦСКА Любомира Дукова.  Трябва да се отбележи, че току-що възстановеното от тежко грипно заболяване либеро на Марица Жана Тодорова, която в първите дни от финалите бе замествана на своя пост от разпределителката Гергана Лулчева, също направи страхотен мач днес и имаше сериозен принос за успеха.

Състави:

Марица (Пловдив): Мирела Шахпазова - 4 точки (2 аса, 2 атаки, 0 блокади), Гала Гълъбова - 6 (1, 5, 0), Вангелия Вангелис - 17 (3, 12, 2), Никол Николова - 7 (1, 5, 1), Таня Балабанова - 6 (4, 1, 1), Йоанна Атанасова - 7 (1, 3, 3), либеро Жана Тодорова, София Ангелова - 2 (0, 2, 0), старши-треньор Атанаска Никифорова

ЦСКА (София): Любомира Дукова - 6 точки (5 аса, 0 атаки, 1 блокада), Анна Виткова - 4 (0, 2, 2), Симона Николова - 6 (2, 1, 3), Цветелина Георгиева - 6 (3, 3, 0), Антония Андреева - 4 (2, 2, 0), Ивета Станчулова - 3 (0, 2, 1), либеро Деница Начева, Силвия Божилова, старши-треньор Виолета Асенова

Купата и златните медали на новите шампионки връчи президентът на ВК Марица Илия Динков. Това е четвърта шампионска титла за клуба през този сезон, след като Жълтите станаха първенец на България и за девойки старша възраст, момичета до 13 години и момичета до 12 години.  Трябва да се отбележи, че и в четирите възрастови категории помощник-треньор на пловдивчанки бе младият специалист Георги Илиев.

Бронзовите медали отидоха при отбора на Звезди 94 (София), който спечели малкия финал в Пловдив срещу Казанлък (Казанлък) с 3:1 (26:24, 25:15, 18:25, 25:21).