Борисов поиска поне един германски автомобилен завод да дойде у нас

Политика

10-03-2015, 15:14

Снимка:

ГЕРБ

Автор:

Bulgariautre.bg

Всичко от Автора

Нямаме претенции дали ще е BMW, Мерцедес, Порше или Фолксваген, заяви премиерът

Премиерът Бойко Борисов поиска немски автомобилен концерн да дойде в България. Това се случи на пресконференцията след срещата му с германския външен министър д-р Франк Валтер Щайнмайер.

Премиерът похвали ниските данъци у нас, както и качествената работна ръка. „Поне един автомобилен завод да дойде в България. Нямаме претенции дали ще е BMW, Мерцедес, Порше или Фолксваген”, каза Борисов. Той обясни на височайшия гост, че и сега у нас на части можело да се сглоби кола и било редно немски возила да се сглобяват в България изцяло.

Германският външен министър прие „офертата” с усмивка.

Стана ясно още, че Борисов дал на Щайнмайер и карта с газовите ни находища и пътят на газа за Европа, който може да минава през територията ни. Чертежите на премиера първият дипломат на Германия щял да ги носи в родината си.

Борисов обяснил ползата от изграждането на газов хъб на родна територия. Начертал трасетата на интерконекторите от Гърция, пътят на синьото гориво от Азербайджан, от другите диверсивни връзки, както и нашите находища. „4-5 доставки можем да съберем в този хъб”, изтъкна министър-председателят.

„България ги заслужава. Заслужаваме нашият интерес да бъде защитен”, категоричен бе Бойко Борисов.

Иначе той е доволен, че и леви, и десни у нас се обединили да лобират пред Щайнмайер за членството ни в Шенген. Това, по думите на премиера, правело добро впечатление. „Доста близко сме”, смята Бойко Борисов.

На свой ред германският първи дипломат отчете добрите отношения между България и страната му. „Опитваме се да се справим с предизвикателствата. Имаме общ интерес”, заяви Щайнмайер. Общите приоритети на двете държави били да се запази целостта на ЕС, както и да развиваме икономическите ни отношения.

5 000 германски фирми намериха пътя към България, изтъкна външният министър на Германия. Немският бизнес намерил много добри работници с добро образование у нас. Двете държави обаче според него не са развили пълния си потенциал и затова поиска увеличаване на германските фирми у нас.

„Търсим начин за още повече немски фирми, които да дойдат тук”, увери Щайнмайер.

Предимството ни били не само ниските данъци и ниско заплащане на труда, но и добре образованите служители. Той обаче поиска реформи във вътрешната политика на страната, съдебната система, обществените поръчки.