7% от българите получават инвалидна пенсия

Общество

26-02-2015, 06:12

Снимка:

Bulgariautre.bg

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Бизнесът иска отмяна на втора категория труд

Близо 460 хил. души, или 7% от населението на България получава инвалидна пенсия. Това показват статистическите данни за миналата година на Националния осигурителен институт, цитирани от "24 часа". Инвалиди са и почти 1/4 от общо 2,2 млн. пенсионери в страната. Само за последните 3 месеца на миналата година инвалидите са се увеличили със 7926 души, а за цялата 2014 г. - с близо 37 000.

Най-голям е броят на инвалидните пенсии, отпуснати поради общо заболяване. Такива са над 448 хил. пенсионери инвалиди. Най-голяма е групата на хората с инвалидност от 50 до 70% - 155 хил. души. С присъдена неработоспособност 70-90% са 148 хил. души. 10 000 са инвалидите, получаващи пенсия заради трудова злополука или професионална болест, показва статистиката на НОИ. От тях 18 са военни и полицаи, които са пострадали при изпълнение на службата си.

Над 47 хил. пък са хората, при които водеща е социалната пенсия за инвалидност. За миналата година са били дадени над 1,3 млрд. лв. за изплащане на инвалидните пенсии при общ разход за пенсии на осигурителния институт от 8,1 млрд. лв. Още 41 млн. лв. са били платени на пенсионерите, инвалидизирани заради работата им.

Размерът на дохода от НОИ за инвалидите е бил средно 228,05 лв. на месец. 5,7 млрд. лв. пък е бил разходът на НОИ за пенсии за осигурителен стаж и възраст. Тук средният размер на пенсията е достигнал 326 лв. на месец.

Най-високите пенсии са плащани на военни и полицаи. При тях средният размер на пенсията е бил 527,85 лв. За изплащането на 93-те хиляди пенсии на бивши военни и полицаи са били похарчени над 600 млн. лв. през 2014 г. Средно със 120 лв. е по-висока пенсията на мъжете в

сравнение с жените по всички видове пенсии. Единствено при пенсионираните търговци и занаятчии не е така - средната пенсия на мъжете е 184 лв. месечно, а на жените 221 лв.

Най-високата средна пенсия е за мъжете бивши военни и полицаи - 537, 44 лв. месечно.

Средният размер на учителската пенсия е 297 лв., или с 230 лв. по-ниска от тази на униформените.

При военните е и най-малък делът на хора, които получават минимална пенсия от 154,50 лв. - само 0,3%, или 231 души. За сравнение на минимална пенсия са над 255 хил. души от останалите възрастни. Те представляват 16,4% от общо 1,560 млн. пенсионери с навършена възраст и редовен осигурителен стаж. При инвалидните пенсии минимални са близо 1/3.

104 хил. пенсионери са починали през миналата година и изплащането на пенсиите им е прекратено, показва още статистиката на НОИ.

Бизнесът иска отмяна на втора категория труд
Втора категория труд, която позволява ранно пенсиониране, да бъде премахната, а професиите в първа категория да бъдат прецизирани и намалени. Това предлагат четирите работодателски организации - КРИБ, БСК, БТТП и АИКБ, в писмо до вицепремиера Ивайло Калфин. Те са изложили общо 6 предложения за пенсионна реформа. Ако бъде прието идеята на работодателите, тя ще засегне около 100 хил. категорийни работници.

Военните и полицаите да се осигуряват в отделен фонд на НОИ, а не в общия “Пенсии”.

От този нов фонд също така да им бъдат плащани и пенсиите, предлагат още работодателските организации. Подобно отделно осигуряване за ранно пенсиониране има за учителите.

Възрастта за пенсия да нараства с по 6 месеца на година, докато стигне 65-годишна възраст и за двата пола, искат още работодателските организации. В момента КСО предвижда нарастване с по 4 месеца, а вицепремиерът Ивайло Калфин предлага то да е още по-плавно - с по 1 и 2 месеца на година съответно за мъжете и за жените.