Красен Кралев: Задачата ми е да науча спорта и бизнеса да си помагат

Спорт

15-01-2015, 14:19

Снимка:

varnautre.bg / архив

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Още по Темата:

Министър Кралев: Финансирането на младите таланти е наш приоритет

Трябва да се подреди правилно пирамидата на спорта, в момента цари хаос, каза още спортният министър

Красен Кралев е роден на 2 януари през 1967 г. във Варна. Бил е национален състезател по лека атлетика. Завършил е Първа езикова гимназия и Висшия медицински университет в родния си град. Президент е на футболен клуб „Черно море“ от 1998 до 2001 г. и от 2003 до 2007 г. Основател и председател е на агенциите за маркетингови комуникации MAG Communications и бивш собственик на интернет компании и регионални новинарски сайтове.

- Г-н Кралев, защо изоставихте успешен бизнес, за да станете министър?
- Имам вътрешна мотивация. Спортът ми е слабост, защото целият ми живот е свързан с него - като състезател, мениджър и спонсор на различни клубове. Имам идеи, които се споделят от екипа ми и от партията ГЕРБ, която ме покани на поста. Спортът има нужда от реформи и сме готови да ги извършим.

- Вашият избор беше малко изненадващ. С какво спечелихте доверието на премиера Борисов?
- Това не мога аз да го кажа. Но се чувствам в свои води. Имам мисия да покажа на бизнеса и спорта, че могат взаимно да са си полезни.

- За това не са ли нужни законови промени, в които да залегнат облекчения за фирмите, подпомагащи спорта?
- Поръчал съм на една от най-големите одиторски компании в света да изготви доклад за световните практики по тази тема. Но има много по-важни неща от данъчните облекчения.

- Какво по-важно от това да се подсигурят допълнителни пари?
- Те и сега може да влизат средства. Компаниите трябва да са наясно, че спортът може да им върне много, ако инвестират в него. В момента подготвям лекция, която ще изнеса пред спортните клубове и бизнеса в страната. В седем големи града, които предстои да уточня, ще разясня как фирмите и клубовете могат да си бъдат полезни. Ще ви дам един пример от моята практика. Бившата ми компания работеше с „Глобул“, но през 2002-ра поради факта, че е собственост на друга държава, хората гледаха с недоверие на тази телекомуникационна фирма и предпочитаха да ползват услугите на „Мтел“. Eкипът ми трябваше да реши проблема и така стигнахме до предложението за спонсорски договор с националния отбор по футбол. Логото беше поставено на екипите на играчите, впоследствие тимът се класира за европейското първенство през 2004 г., а „Глобул“ се утвърди на нашия пазар. И двете страни бяха много доволни. Това беше първият мащабен спонсорски договор в България, разработен по правилата на световния маркетинг.

- Какви други проблеми ще трябва да реши новият закон?
- Трябва да се подреди правилно пирамидата на спорта. В момента цари хаос. Тази година направихме нова програма за олимпийска подготовка. Преди са финансирани 750 спортисти, 250 от проектоолимпийски отбор и 500 други. Сега олимпийският отбор е сведен до 120 души, има резерв от 130 младежи до 23 години. Отделно ще финансираме около 500 юноши и девойки. Важно е ресурсите на общините да бъдат използвани за масовия спорт. Така е в останалите държави от Европейския съюз. Клубовете ще се занимават с детско-юношески спорт, а федерациите - с елитния. Можем да ангажираме университетите, които са потенциален много интересен партньор. В момента те нямат право да участват в професионалните първенства. В новия закон ще предложим те да получат статут на спортни клубове, по този начин ще се помогне на волейбола, баскетбола и футзала. Трябва да се реши и въпросът с базите.

- Наясно ли сте с голямата болка на лекоатлетите, които няма къде да се готвят през зимата?
- Зала „Фестивална“ е в крайно окаяно състояние. Имам идеи за намиране на средства, и то без да искаме помощ от държавния бюджет. Необходими са около 3-4 млн. лв.

- Какво се случва с базите на футболния клуб ЦСКА? Вече няколко министри се занимават с този проблем и той все остава нерешен.
- Защо да не е решен? Базите са на ЦСКА за 20 години. В публичното пространство има странно тълкуване на фактите. Разрових заглавията в медиите от времето на Свилен Нейков (управлявал от 2009 до 2013 г.) и видях, че всички са доволни от факта, че от ЦСКА са си върнали базите. Тогавашните собственици изказват благодарности. Всички са участвали - и фенове, и журналисти. Настоящото ръководство иска друг договор с по-дълъг срок за ползване.

- Вие срещнахте ли се с тях?
- Да. Има работна група с представители на двете страни, която се занимава с проблема. Съгласен съм с ЦСКА, че за сериозна инвестиция е необходим по-дълъг срок на ползване. Ще изработим заедно нов договор.

- А какво става с идеята България да има нов национален стадион?
- Приветствам инвестирането във всякаква спортна инфраструктура. Но в момента държавата не е в цветущо икономическо състояние. Нашето правителство дойде в много тежък период, след едно катастрофално управление. Тази година не можем да си позволим такъв разточителен разход. И то особено когато има 600 училища без салони за физическо възпитание.

- Как тогава ще осъществите идеята си за трети час по физическо, в който да се изучават футбол, художествена гимнастика, волейбол...?
- В рамките на един 4-годишен период трябва да се насочим към разрешаването на този проблем. Спортната инфраструктура ще се разширява поетапно, но в момента повече ме притеснява въпросът със салоните по физическо, отколкото този с националния стадион. Вие ми кажете кое е по-важно…

- В последните години избухнаха няколко скандала с неправомерно изразходване на държавни средства от федерациите. В момента имате ли такива сигнали?
- Контролът е сериозен, няма нищо драматично. По-сериозни тревоги имаме с търговските дружества „Академика 2011“ и „Национална спортна база“. Управлявани са лошо. В последния момент са подписвани договори за отдаване на обекти под наем за смешни суми и за срок от 10 години. Понеже са в ущърб на държавата, са дадени на съд и ще се опитаме да ги развалим. Става въпрос за кортовете „Мир и дружба“ и тези на стадион „Академик“, както и за три футболни игрища... В споразумението за плажа на Равда пише, че трябва да платим неустойка 480 000 лв., ако се прекрати предсрочно.

- Кога антидопинговият център ще получи акредитация?
- Ще ни е необходима минимум една година. Лабораторията отговаря на всички изисквания, там бяха направени внушителни инвестиции от предишния кабинет „Борисов“. По времето на министър Свилен Нейков нещата бяха задействани, но последва около година и половина драматична пауза. Сега Нейков, който е съветник на премиера, отново помага. Най-големият проблем е, че в момента подрастващите не са подложени на допинг контрол. Във фитнес залите се предлагат какви ли не медикаменти, хора без образование изготвят програми... Ще трябва заедно със здравното министерство да се заемем и с този казус.

- С толкова много задачи има ли време министърът на спорта да спортува?
- До началото на предизборната кампания спортувах по 4-5 пъти седмично - фитнес, бокс и каране на колело. Сега единственото, за което намирам време, е велоергометърът вкъщи. Карам ски и ще се опитам покрай ваканцията на дъщеря ми да си открадна няколко дни.