Петър Москов: В циганските гета няма държава

Министърът държи на идеята за радикална реформа в здравеопазването

За това, че три четвърти от инцидентите с бити медици се случват в циганските махали, министърът не е виновен. В част от тези гета много отдавна няма държава. Това коментира здравният министър д-р Петър Москов в студиото на „Тази сутрин” по bTV.

Преди дни той разбуни духовете, като обяви, че линейки няма да ходят на опасни адреси без гаранция за безопасността им. Това му навлече даже обвинения във фашизъм, но в крайна сметка и спомогна за постигане на договореност с МВР за охрана на спешните екипи.

„Ако защитата на правото да упражняваш професията си наричаме „фашизъм”, как да наричаме хората, които бият – антифашисти ли?”, иронично запита Москов. По думите му, липсата на усещане за държава поражда безнаказаност, а тази „травма” през годините само е бинтована с конференции и подобни събития. Москов подчерта, че ромите ще се почувстват част от обществото, когато осъзнаят, че имат и задължения към него.

„Социалното неравенство не може да поражда специални права – ако това, че си социално слаб ти дава легитимност да биеш български лекари и полицаи, всеки български пенсионер би правил това. Очевидно не е въпрос на социално неравенство”, коментира министърът.

Той подчерта, че в случая не става въпрос за ограничаване на права, а за консумирането им с ясна отговорност. По думите му въпросът не засяга само гилдията, защото след побой даденият лекар не може да работи, а десетки други се отказват от идеята да работят в спешната помощ.

В същото време, лекар №1 даде ясно да се разбере, че деленето на обществото на добра и лоша част не е коректно.

„Навсякъде, където е упражнено насилие върху екипите на „Спешна помощ”, те ще отидат след осигуряване на сигурност. Това не важи само за ромските махали, а за местата, които имат история на подобни инциденти”, подчерта Москов, като допълни, че „въпросният главанак от Исперих”, който на няколко пъти напада медици, е от български произход и линейка на неговия адрес вече ще идва „трудно”.

Представители на ромски организации предложиха да се създадат съвети по сигурността в махалите, които да работят заедно с общините и полицията, а освен това обучените вече здравни медиатори да помагат на „Спешна помощ”.

Всички ще усетят разлика

Петър Москов подчерта, че през следващата година средните заплати в спешната помощ ще се увеличат с 20 на сто, като в натоварените или отдалечени центрове ще се изравнят с тези в болниците и лекар няма да получава по-малко от 800-1000 лева.

По думите му от средата на 2015 г. „масивно количество” от еврофондовете ще отидат за подновяване на автопарка и ремонти на спешните центрове, като целта е в края на 2016 г. всеки у нас да може да разчита на квалифицирана спешна помощ в рамките на 15 минути от подаването на сигнала.

Министърът посочи, че има валидирана от МС концепция за спешната помощ, но освен това и ще се бори за това здравно неосигурените „да усетят разликата” в това, което получават те и това, което се полага на хората, които си плащат вноските. По думите му ще има ясно регламентиран спешен пакет и линейки няма да пътуват, само за да измерят температурата на болен.