Андрей Ковачев: Страните, желаещи европейска интеграция, да скъсат с кадрите от комунистическия режим

Българският евродепутат, подчерта положителния пример на Германия, която след обединението си е отворила веднага архивите на Щази

„В Източна Европа, включително и в България, имаме горчив опит със забавения от комунистите преход към демокрация. Това позволи на тоталитарната номенклатура и работилите в тайните служби да трансформират политическата си власт в икономическа и да продължат да контролират посоката на развитие на държавата и обществото. Осветляването на миналото е задължителна част от демократичното и европейско развитие“.

Това заяви Андрей Ковачев по време на изслушването на Йоханес Хан - кандидат за комисар по съседство и преговори за разширяване.

Ковачев попита номинирания от Австрия кандидат дали ще подкрепи препоръките на Европейския парламент за отваряне на архивите на тайните служби от времето на тоталитарните режими с цел повече яснота около най-близкото минало, прозрачност и по-добро управление.

„Комунистическите архиви съдържат огромни нарушения на човешките права и представляват част от европейското историческо наследство. Гражданите на страните, които се стремят към европейска интеграция, трябва да знаят кой кой е в политическия, икономическия и медийния живот. Не можем да градим европейско бъдеще без да познаваме истината за миналото и да сме се поучили от грешките си”, категоричен е Ковачев.

Българският евродепутат, подчерта положителния пример на Германия, която след обединението си е отворила веднага архивите на Щази и успешно е предотвратила заемането на висши държавни длъжности, включително и в съдебната система, от номенклатурата и агентите, работили за тоталитарния режим.

В отговора си Йоханес Хан подчерта, че е необходим много отговорен подход по темата: "Отварянето на комунистическите архиви е справедливо предложение и смятам да го включа в нашите преговори", заяви той.

Ковачев, който е член на председателството на Европейския парламент, повдигна въпроса за предоставянето на архивите на УДБА и свързаните с нея служби на сега суверенните държавите, които са били част от бивша Югославия.

Според него "комунистическата идеология и нейните носители са в основата на политиките на Скопие за посегателство върху културното и историческото наследство на България.

Практиките от миналото отдалечават редица държави, включително и нашата страна от успешна интеграция в ЕС".