Вестниците във вторник, 29 юли

Борисов пуска гражданска квота в листите на ГЕРБ


„24 часа"
В листите на ГЕРБ ще има гражданска квота. Това съобщи за "24 часа" лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Кои ще са обществениците, на които ще се гласува доверие, без да са партийни членове, все още е тайна. Лично Борисов ще одобри всяко име от номинираните на областните събрания, които приключиха в края на миналата седмица.
"Личностите вдясно не се понасят и това е проклятието на нашата ориенталска политика. В това отношение левицата има по-добра култура. Вдясно винаги е имало конфликти между личности." Това заяви политологът доц. Огнян Минчев на кръгла маса за съдбата на българската десница, организирана от Института за дясна политика.


Борисов няма досие за принадлежност към ДС
„Новинар"
Бойко Борисов е проверяван няколко пъти и не е откривано досие за връзки с Държавна сигурност (ДС). Това съобщи в ефира на Нова телевизия Екатерина Бончева от Комисията по досиетата. Коментарът й бе по повод обвиненията на Николай Бареков, че лидерът на ГЕРБ е бил проект на службите.
Екатерина Бончева обясни, че ако Бареков разполага с документи извън архива, то те би следвало да са му предоставени от офицерите от бившите служби.
"Прави се опит за спекулация с този тип документи. Това е изключително опасно нещо", подчерта Бончева. Тя обърна внимание, че ако Бареков има подобни документи, той е трябвало да ги предостави на Комисията по досиетата в 14-дневен срок.


Президентът забави връчването на мандата на ДПС
„Сега"
ГЕРБ и ДПС сформираха вчера ново управляващо мнозинство в парламента и изолираха БСП от взимането на решения. Формален повод за своеобразния преврат стана актуализацията на бюджета. Двете групи, които събират общо 130 гласа, ще подкрепят правителствения проект за ревизиране на държавния бюджет и този на НЗОК на извънредно заседание идния вторник въпреки съпротивата на мандатоносителя. ГЕРБ и ДПС се оказаха на едно мнение и за две персонални назначения - те смятат, че сегашният подуправител на БНБ Калин Христов трябва да оглави банката, а Кристалина Георгиева да бъде отново номинирана за еврокомисар.


Над 1,67 млн. българи живеят в крайна бедност
„Труд"
Все повече българи живеят в крайна бедност. През второто тримесечие на 2014 г. над 1,67 млн. души преживявали с до 211 лв. на месец, което прави по около 7 лв. на ден. Броят им се е увеличил с 58 000 спрямо същия период на миналата година. Това показва традиционното изследване на КНСБ за издръжката на живота в България.
Около 80% от домакинствата у нас не разполагат със средства за поддържане на нормален стандарт. Към края на юни издръжката на 4-членно семейство от двама възрастни и две деца е излизала 2240 лева, съобщи авторът на проучването Виолета Иванова.


400 деца просят по улиците на София
„Монитор"
Над 400 деца просят по улиците на София. Това показват данните на Столичната община, предоставени на „Монитор". Хлапетата са установени от началото на 2010 година, когато към общината е стартирал проектът „Мобилна работа с деца на улицата", който продължава и до днес. В рамките му само от началото на годината от просия са спасени 36 деца. От тях пет са настанени в домове. Социалните работници, които са поели грижите за тях, обясниха, че много голяма част от децата са били принуждавани от техните родители да просят.
Специализираните екипи към общината, които денонощно обхождат столицата, са установили, че най-голямо струпване на просещи деца има в районите „Средец", „Лозенец" и „Триадица", както и по големите кръстовища в центъра.
"Това са и местата, където най-трудно се преодолява проблемът с просещите. Нашите екипи минават, просещите в момента се отстраняват и малко по-късно на тяхно място идват нови групи от провинцията", казва пред „Монитор" ръководителят на дирекция „Социални дейности" в Столичната община Минка Владимирова. В София идвали групи от Стамболийски, Перник и Монтана специално за да просят, сред тях имало и деца. Социалните дори установили цяло семейство, което успяло да си наеме апартамент в столицата, в който да спи нощем, а през деня да работи. Едно такова семейство спокойно си докарвало до 2 хил. лева на месец от просия.


Високите заплати растат по-бързо от ниските
„Дума"
Темпът на нарастване на ниските заплати изостава в сравнение с този на високоплатените работници. В същото време продължава да се задълбочава диференциацията между най-ниската (406 лв.) и най-високата заплата, достигайки до 5,7 пъти. През същия период на м.г. съотношението бе 5,5 пъти.
Заплатите до 500 лв. да не се облагат с данъци, ще настоява КНСБ. Синдикатът ще иска минималната заплата през 2015 г. да е 400 лв. Това е около 50% от средната работна заплата, която към момента е около 800 лв.
В края на юни издръжката за живот е 559,95 лв. на човек от четиричленно семейство. За нормален живот на 4-членно домакинство - двама възрастни и две деца, са необходими месечно около 2240 лв.
Под прага на бедност - 211 лв., остават 23,2% от домакинствата в страната, или над 1 млн. 670 хил. души. Те са се увеличили с около 58 хил. души в сравнение със същия период на 2013 г.


КТБ няма да плати по облигационната си емисия
„Капитал дейли"
КТБ няма да плати падежиращата на 8 август облигационна емисия листвана на Ирландската фондова борса, пише Reuters като цитира източник близък до ситуацията. Това няма как да се случи, тъй като банката е под специален надзор от БНБ от 20 юни и всичките й разплащания са ограничени.
Ако банката бъде обявена в несъстоятелност, облгационерите ще бъдат един от кредиторите за удовлетворяване по съответния ред при осребряване на активите й, пише Reuters.
Размерът на облигационната емися е 150 млн. долара. Емитирани са от специално създаденото за целта регистрирано в Холандия дружество Northern Lights Bulgaria - дружество, което се явява кредитор на КТБ. Това финансиране най-вероятно е използвано от банката за кредитиране на сделките за БТК и "Булгартабак".


МВР дава 53 млн. лв. за камери
„Преса"
Над 53 милиона лева с ДДС ще погълне мащабният план на МВР за изграждането на денонощен „Биг Брадър" по пътищата на страната като мярка срещу бясното шофиране и бума на катастрофи през последните дни.
Около 39,5 милиона от тази сума ще отидат за купуване на стационарни камери и за изграждането на Единен център за обработка на нарушенията в София. Останалите пари (около 13 млн. лв.) са за разходи по отпечатването и при изпращането на електронния фиш по пощата до шофьора нарушител, става ясно от обявление на МВР. Стойността на тези услуги е калкулирана за 54 месеца напред, колкото ще бъде срокът на договора с фирмата изпълнител.
Предстои обявяването на обществена поръчка. Техниката трябва да бъде купена с парите от Фонда по безопасност на движението, в който постъпват глобите, наложени с електронен фиш. В момента не е ясно каква сума има по сметката.