Как да спасим пчелите?

Учени предлагат пет прости правила

Британското правителство призова населението да използва пет прости и природосъобразни начина за опазване на опрашващите насекоми, предаде БТА.

Към тях принадлежат пчелите, чиято популация намалява по цялата планета.

Засаждане на богати на полен дървета, храсти и цветя, оставяне на необработени пространства и по-рядко косене на ливадите са някои от действията, които биха подействали благотворно за спасяване на опрашващите насекоми, съветва британското министерство на околната среда.

Нужно е също така насекомите да не бъдат смущавани в периодите, когато гнездят или зимуват. Колкото до пестицидите, министерството съветва те да бъдат използвани по разумен и оптимален начин.

Тези пет препоръки към населението идват няколко месеца преди очакваният през есента план на правителството за опазване на опрашващите насекоми в национален мащаб.

През 2013 Великобритания се противопостави на забраната на Европейския съюз за използване на няколко вида неоникотиноиди, инсектициди, които са изключително вредни за пчелите.

Популацията на тези насекоми е в непрекъснат спад през последните петнайсет години, феноменът, известен като "Синдромът на разрушената пчелна колония (СРПК)", е с ежегоден ръст на смъртност около 30 % от 2007 г. насам.

Във Великобритания има близо 1500 вида опрашващи насекоми.

„Руснаците, както видяхме в последните 48 часа, опитват да си измият ръцете от всичко това. Но е невъзможно да си измият ръцете заради нещо, което стана на територия, контролирана от руснаци и предизвикано очевидно от хора, подкрепян от руснаци с въоръжение, вероятно доставено от руснаци“, подчерта премиерът на Австралия, като се присъедини към призива на САЩ, Холандия и Малайзия за сътрудничество от страна на Русия.

 САЩ определиха като неприемлива липсата на сигурност на мястото на катастрофата. „Дълбоко обезпокоени сме от това, че ползващите се с подкрепата на Русия сепаратисти отказват да предоставят на наблюдателите на ОССЕ безопасен и безпрепятствен достъп до мястото на падането на самолета“, говорителката на Държавния департамент Дженифър Псаки и подчерта, че в петък наблюдателите са получили разрешение да прекарат само 75 минути на мястото, а в събота – по-малко от три часа.

Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че ако се докаже, че украинските сепаратисти стоят зад свалянето на малайзийския самолет, Русия ще трябва да бъде порицана заради това, че е дестабилизирала Украйна. Камерън освен това отправи упреци към колегите си от ЕС за това, че са действали бавно срещу Кремъл. „Време е да покажем, че нашето влияние, нашата сила, нашите ресурси са от значение. Нашите икономики са силни и стават се по-силни, но понякога ние се държим все едно, че се нуждаем повече от Русия, отколкото тя се нуждае от нас“, написа Камерън в статия в британския в. „Сънди таймс“.