Откриха огромни океани под земята

Животът

14-06-2014, 09:23

Автор:

DobrichUtre

Всичко от Автора

Намирали се на около 600 километра дълбочина, в тях имало вода колкото и на повърхността на планетата

Дълбоко в скалната мантия на Земята лежат океани, затворени в минерал, наречен ригвудит, показва ново изследване, пише Live Science. Резултатите от него ще помогнат на учените да научат повече за водния цикъл на Земята и за начина, по който тектоничните плочи движат водата между повърхността на планетата и вътрешните резервоари. Мантията е горещият скален пласт между ядрото и кората на Земята. Изследователите отдавна предполагат, че т.нар. преходна зона в мантията, която се намира между 410 и 660 километра под повърхността, може да съдържа вода, „уловена“ в редки минерали. Директното доказателство обаче липсваше, поне досега, пише БЛИЦ.
Учените са провели експерименти с богат на вода рингвудит, анализирали са сеизмичните вълни, преминаващи през мантията под територията на САЩ и са проучили множество модели. Те са открили, че течащият надолу материал в мантията се разтопява, когато пресече границата между преходната зона и долния слой на мантията. „Щом наблюдаваме такова разтопяване, това означава, че трябва да има вода в преходната зона“, казва сеизмологът Брандън Шманд от Университета на Ню Мексико, който е съавтор на изследването. „Преходната зона може да съдържа огромно количество вода, възможно е то е колкото на всички световни океани“.
Научният екип е установил разтопяването на материала в преходната зона с помощта на мрежа от преносими сеизмометри на територията на Съединените щати. Шманд и колегите му са анализирали сеизмичните вълни при преминаването им от преходната зона към долната мантия. Те открили, че вълните се забавят, което означава, че разтопяването става на границата между двете зони. Важно е да се отбележи, че забавянето на вълните не се наблюдава никъде другаде. Разтопените материали се връщат обратно нагоре, превръщайки се отново в минерали, които съдържат вода, обяснява Шманд, добавяйки, че този механизъм позволява на преходната зона да бъде стабилен воден резервоар.