Европа не може да бъде параван за националните проблеми

Ивайло Калфин: Европа не може да бъде параван или скривалище за националните проблеми или за неспособност на национални правителства и големи партии да си вършат работата

Поредният вот на недоверие, внесен от ГЕРБ, е поредният опит на ГЕРБ и БСП да смачкат европейския дебат. Това коментира в предаването Денят On Air на телевизия Bulgaria On Air водачът на евролистата на АБВ Ивайло Калфин в дискусия с кандидата на ГЕРБ Томислав Дончев.

Той е на мнение, че вотът е можел да изчака друго време, при положение, че на дневен ред, в условията на кампания за евроизбори, би трябвало да се обсъждат теми, свързани с европейските избори. Вотът на недоверие, посветен на енергетиката, няма да окаже решително влияние върху сектора и можеше да бъде внесен няколко дни по-късно, смята Калфин. Той отново подчерта, че вотът няма да свали правителството, но е пример за поредното отвличане на вниманието от темите, които трябва да се обсъждат.

По въпроса за евроскептицизма, Ивайло Калфин коментира, че заплихате за Европа е вътрешна, тя не е външна. „Европа е най-голямата икономика на света, все още достатъчно бързо развиваща се, макар след икономическата криза, с най-добра демокрация и най-демократична система, защитена в света. Така, че надали външните фактори са тези, които заплашват Европа. Най-парадоксалното, според мен е, че националистите се появяват тогава, когато традиционните политически партии им оставят място, когато големите политически партии започнат да обясняват всички проблемии с Европа”, коментира евродепутатът. Европа не може да бъде параван или скривалище за националните проблеми или за неспособност на национални правителства и големи партии да си вършат работата, каза още Калфин. Той допълни, че голямото предимство на Европа е целият потенциал, който ЕС дава – и финансов и икономически, и демократичен – потенциал, който страните членки биха могли да използват, ако те искат. Ако не искат или го използват по грешен начин, проблемът е национален, не европейски.

Що се отнася до България, ентусиазмът за Европа намалява – това, което очакваха българските граждани, не се случва, каза Ивайло Калфин. Той обясни, че не е виновен ЕС за това, виновен е начинът, по който българските правителства решиха да усвояват европейските средства. ЕС засили социалните неравенства – това, което виждат българите е, че една част от хората много забогатяха от евросредства, каза Калфин. За това вина ЕС няма, проблемът е в начина, по който той работи в България, обясни евродепутатът. Виновни са основните партии в България, които не дават перспективите на България, допълни той. Основният системен проблем е, че за европейските средства у нас се съди по това колко от тях са усвоени, а не какво е постигнато с тях и какво променят, след като са похарчени, каза още Калфин.

За приемането на еврото като официална валута у нас, Ивайло Калфин заяви, че България трябва да си постави за цел влизането в еврозоната и да подготви икономиката си така, че да бъде по-конкурентоспособна. „Европа се променя и тя няма да бъде същата след няколко години. Около еврото и еврозоната се генерира съвсем нова интеграция. България или ще участва, или ще остане в периферията”, коментира евродепутатът.