Националите по киокушин обраха медалите във Варна

21-12-2013, 18:00

Личен АРХИВ

СНИМКИ: 270 бойци в различните възрастови групи и категории участват в надпреварата

Зала „Конгресна” на ДКС във Варна събра публика за 3-ото световно първенство по карате-киокушин за юноши и девойки от 12 до 17 г. В състезанието участват 13 държави, които са представени с 270 бойци в различните възрастови групи и категории. Организатори на голямото събитие са Международната организация по киокушин-кан (Kyokushin-kan International) и Българската карате киокушин федерация (БККФ). Стартът на шампионата на планетата беше даден церемониално от сенсей Андреян Иванов.

При 14 - 15 - годишните Ивайло Маринов (60 кг) стана първият наш финалист. В битката за отличието той успя категорично да преодолее руски състезател. Георги Комсийски (над 65 кг) и Вилин Леков (65 кг) обаче отпаднаха в полуфиналите си в 3-ото световно първенство по карате-киокушин за юноши и девойки. Сребро в зала "Конгресна" на ДКС във Варна в тази възрастова група (но 14 - 15-годишните), но при момичета взе Моника Димитрова (45 кг), в тази категория варненката Лора Димова е 3-та. В кат. до 50 кг вицешампионка на планетата е и Габриела Мирчева. Трето място заслужи и Любомира Николова при 60-килограмовите. В кат. над 60 кг (14 - 15 г.) финалистка е Доника Желязкова, а бронзови медалистки - Теменужка Стефанова и Надежда Железова. При 12 - 13 - годишните Валентин Вълчанов (55 кг) победи убедително японец и също се добра до спора за златото. Лъчезар Палачоров при малките обаче загуби в тежката категория полуфинала си и остана 3-ти. Незнайно как в тази възраст при 45-килограмовите момиченца съдиите видяха поражение на Ива Петрова срещу японка.

При момчетата 16 – 17 г. в кат. до 55 кг паднаха 2 бронза – на Даниел Атанасов и Кристиян Петров. След оспорвана борба, продължения и кантар Беркджан Шен и Йордан Димитров останаха с бронзови медали в кат. до 60 кг. При 65-килограмовите 3-ти е Андрей Андреев. При 12-13-годишните момиченца след ипон Мария Чепилова стигна до финал в кат. над 50 кг. Тук с бронз останаха Мартина Хаджийска и Доменика Велинова (50 кг). В боевете 16 – 17 г. в кат. до 70 кг финалист е Петър Стойков, а бронзови медалисти Йордан Николов и Габриел Иванов. При 75-килограмовите Кристиян Желев ще спори за титлата, а 3-ти е Георги Иванов. В тази възраст в кат. над 75 кг бронзов е Карапет Арабкерян. При момичета кат. до 75 кг финалистка е Иа Монова, а трета – Пламена Иванова. В тежката категория за златото ще се бие Михаела Иванова.

До полуфинал (и сигурен медал) стигна Лъчезар Палачоров в кат. над 55 кг в най-ниската възрастова група. Той победи сънародника си Васил Димитров и вече е само на мач от боя за титлата. Същото важи за Ива Петрова в кат. до 45 кг, преодоляла силна противничка. При 14 - 15 - годишните Ивайло Маринов (60 кг), Вилин Леков (65 кг) и Георги Комсийски (над 65 кг) имаха за съперници в тази фаза руснаци.