Полезно или вредно е кафето?

Общество

25-11-2013, 20:49

Автор:

Bulgariautre.bg

Всичко от Автора

Още по Темата:

Кафето пречи на работата

Кафето издава характера

Обожавате вкуса на кафе рано сутрин, но знаете ли достатъчно за ефектите му върху здравето? Защото се пише много и какво ли не, като мненията достигат двете крайности...

Напоследък все по-нарастваща група от проучвания показва, че в сравнение с останалите, тези, които пият редовно кафе, са:

- по-малко застрашени от диабет тип 2, болест на Паркинсон и деменция;

- с по-малък риск да развият определени видове рак, сърдечна аритмия и инфаркт.

Въпреки това все още не може да се счита за доказано, че кафето да предпазва от появата и развитието на тези заболявания. Защо?

Едно обяснение на това на пръв поглед несъответствие разглежда подхода на учените в проучването на ефектите на кафето. Обичайно не се налага участващите в изследванията хора да започнат или спрат употребата на кафе. Вместо това те отговарят на въпроса дали го пият редовно или не. Затова и тези проучвания не могат да покажат кое е първопричината и кое е следствието. Възможно е страстните любители на кафе да имат други преимущества пред останалите - като например да спазват по-добър хранителен режим, да спортуват често или просто да имат по-добри гени.

Ето защо според мнозина не съществуват солидни доказателства за ползите от пиенето на кафе. Дори напротив – понякога с него трябва да се внимава, съветват други изследвания.

Ако дневната ви доза е повече от 2-3 чаши кафе на ден, вероятно бихте искали да знаете как точно влияе топлата напитка върху здравословното ви състояние.

Диабет тип 2

Връзката между диабета тип 2 и кафето е многократно изследвана. Повечето от авторитетните и достатъчно мащабни проучвания по този въпрос показват, че консумацията на кафе помага за предпазването от захарен диабет. Има доказателства, че и безкофеиновото кафе действа по същия начин.

Така например хората, които пият повече от 4-5 чаши кафе на ден, понижават риска си с 35% отколкото пиещите само 1-2 чаши. Този феномен е констатиран при мета-анализ на 9 последователни проучвания до 2005 г., в които са участвали почти 200 000 души, а резултатите не са повлияни от пола, теглото и географското положение.

Друг мета-анализ на 18 отделни проучвания заключва, че с всяка чаша кафе рискът за диабет тип 2 се понижава със 7%. Отчетен е бил и подобен процент на понижение при хората, консумиращи редовно чай или безкофеиново кафе.

Щом не кофеина, тогава какво в кафето ни предпазва от диабет?! Специалистите вече са почти единодушни - антиоксидантите! А кафето е изключително богато на тези толкова популярни в днешно време вещества.

Кафето също така съдържа значителни количества магнезий и хром, които участват в регулацията на кръвната захар и инсулина.

Задръжте с кофеина!

Фактът, че кофеинът може да е полезен, все още не означава, че винаги е такъв. Все още не е доказано, че консумацията на кафе води до увеличаване на антиоксидантите в тялото. Ясно е, че те са най-много в току-що смляното и приготвено кафе. Но тепърва предстои да се разбере дали и доколко тези антиоксиданти изобщо навлизат в кръвообращението ни. Такива проучвания тепърва предстоят.

Съдържащият се в „обикновеното“ кафе кофеин безспорно може да повиши кръвното налягане както и нивата на адреналина в кръвта.

Сърдечни заболявания и мозъчен инсулт

Кафето може да противодейства на няколко рискови фактора, които предразполагат към инсулт. На първо място това е потенциалният ефект върху риска от диабет тип 2, който съответно увеличава риска от сърдечни болести и мозъчен инсулт.

Освен това кафето се свързва с намаляване на риска от сърдечни аритмии (които пък от своя страна водят до сърдечни заболявания и инфаркт) както при мъжете, така и при жените. Според проведено сред над 130 000 души проучване, хората, които пият 1 до 3 чаши кафе на ден са с 20% по-нисък риск от нарушен сърдечен ритъм, отколкото въздържателите. Без значение от другите рискови фактори!

А за жените, кафето може да означава по-нисък риск от сърдечен удар. В изследване от 2009 г., в което са взели участие 83 700 жени, с 20% по-нисък риск от удар се е наблюдавал при тези, които са пиели 2 или повече чаши кафе на ден, отколкото при тези, които не са пиели или количеството е било по-малко от 2. Това е констатация, която не е била повлияна от евентуалното наличие на високо кръвно налягане, високи нива на холестерол или констатиран диабет тип 2.

Паркинсон и Алцхаймер

За болестта на Паркинсон, данните винаги са били единодушни - високата консумация на кафе се свързва с намаляване на риска. Допуска се, че това най-вероятно се дължи на кофеина, без обаче да е изяснен точният механизъм.

Кафето също така се свързва с по-нисък риск от деменция, включително и болестта на Алцхаймер. В проучване от 2009 г, проведено във Финландия и Швеция, наблюденията показват, че от 1400 човека, следени около 20 години, тези, които са пиели 3-5 чаши кафе на ден са били с 65% по-нисък риск да развият деменция/болестта на Алцхаймер, в сравнение с тези, които не са консумирали кафе въобще или само от време на време.

Рак

Доказателствата за защитния ефект на кафето спрямо рака са още оскъдни и с по-малка тежест (в сравнение с тези за диабет тип 2 например). Но специално за рака на черния дроб вече са натрупани доста солидни данни. Всички изследвания показват, че високата консумация на кафе намалява риска от цироза и рак на черния дроб, но отново без да е ясно как точно се получава този ефект.

Бременност

Проведено в САЩ изследване, твърди, че умерената употреба на кофеинови напитки - по-малко от 200 мг кофеин на ден (или две чаши нормално кафе) – не изглежда да има значим ефект върху причините за спонтанен аборт, преждевременно раждане или аномалии при плода.

Въпреки това ефектите на по-големите дози кофеин върху бременността остават неизвестни, а някои проучвания дори показват, че бременните, които пият повече кафе, са изложени на по-висок риск от спонтанен аборт в сравнение.

Калории, стомашни киселини и диуреза

Кафето определено не е висококалорийна напитка (освен ако не се подправи с обилно количество захар). В допълнение има достоверни данни, че кофеинът притежава липолитичен ефект, т.е. топи мазнините.

Освен това кафето е и слаб диуретик, т.е. ще ви кара да посещавате по-често тоалетната. Известно е, че това негово действие се дължи на кофеина - затова и безкофеиновото кафе няма същия ефект.

За съжаление обаче както нормалното, така и безкофеиновото кафе, съдържат киселини, които могат да причинят или да засилят стомашните киселини и не се препоръчват на хора с подобни проблеми.

Източник: zdrave.bg