Заложническата криза в Найроби (обзор)

Свят

24-09-2013, 07:35

Снимка:

БГНЕС

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

В събота въоръжени лица нападнаха посетителите в луксозния търговски център „Уестгейт” в Найроби. Отговорност за атаката пое свързаната с „Ал Кайда” групировка „Аш Шебаб”.

Вчера кенийски сили за сигурност предприеха операция срещу екстремистите. Операцията продължи по-дълго от очакваното, но силите за сигурност успяха да си върнат контрола над „Уестгейт”, оповести вътрешното министерство на Кения, цитирано от Агенция "Фокус".
„Ние контролираме Уестгейт”, съобщи министерството в „Туитър”, около 60 часа след като въоръжени ислямисти атакуваха комплекса и убиха най-малко 62 души. „Нашите сили прочистват мола етаж по етаж, търсейки за някои останал. Ние вярваме, че всички заложници са освободени”, посочва министерството.
Малко преди това говорител на правителството каза, че тридневната обсада от въоръжени екстремисти, в резултат на която бяха ранени около 200 души, е към своя край. 
„Нашите специални части са вътре в сградата проверявайки стайте. Очевидно това е много голяма сграда. Ние смятаме, че всички, заложниците, са евакуирани, но ние не искаме да рискуваме. Специалните части си вършат работата и да, смятам, че сме близо до края. Спецчастите наричат това прочистване. Това е комплексна и сложна операция. До момента не са срещнали съпротива, но разбора се ние не отхвърляме вероятността няколко от тях да се крият в отдалечена стая или скрито място”, каза говорителят Маноа Есипису
По време на операцията в района са се чули няколко силни експлозии. 
Междувременно кенийската полиция съобщи, че е арестувала над десет заподозрени, те ще бъдат разпитани относно атаката срещу търговски център в Найроби.
„Арестувахме над десет лица, те са подложени на разпити във връзка с атаката в мола „Уестгейт”, се посочва в съобщение на полицията.
Около 200 души са спасени в резултат на операцията на кенийските сили за сигурност по освобождаването на заложници от атакувания търговски център в Найроби. От спасените 200 души в болници са настанени 65 души. При операцията са ранени 11 военнослужещи, които също се намират в лечебни заведения.
Сред терористите, превзели търговски център в Найроби и взели за заложници част от посетителите му, е имало „двама – трима” граждани на САЩ и „един британец”, съобщи министърът на външните работи на Кения Амина Мохамед. Министърът ги описва като млади хора на възраст 18-19 години. По думите й, те са от арабски или сомалийски произход, и са живели в „Минесота и едно друго място” в САЩ. 
Британският екстремист е бил жена, която е „правила това много пъти и преди”. 

Сред ислямските екстремисти, завзели търговския център "Уестгейт" в столицата на Кения, е имало и граждани на САЩ, съобщава БГНЕС. Това твърди в. "Вашингтон Поуст", позоваващ се на информация от външния министър Амин Мохамед. "Сред терористите имаше и двама-трима американци на възраст 18-19 г.", е заявил първият дипломат на Кения. По всяка вероятност става дума за американски граждани от сомалийски произход. 
В тази връзка зам.-помощникът на президента Барак Обама по националната безопасност Бен Родс заяви, че Вашингтон е "обезпокоен от опитите на ислямистката екстремистка групировка "Ал Шабаб" да вербува американци за участие в терористични действия в Сомалия".
В крайна сметка драмата със заложниците, държани в плен от терористите, приключи. Заложниците бяха освободени и изведени от търговския център, а трима терористи - ликвидирани от кенийските спецчасти. Възможно е обаче в ръцете на "Ал Шабаб" да има още няколко заложници.
Съобщено бе, че сред лидерите на екстремистите, атакували "Уестгейт" е и бялата британка Саманта Лютуайт, както и 23-годишният Либан Адам и 24-годишният Насир Ширдун, също граждани на Великобритания. Кенийските власти обаче не осветляват въпроса дали тримата са били арестувани или ликвидирани.
Междувременно, на летището в Найроби са били задържани няколко човека, заподозрени в съпричастност към нападението на търговския център, атакуван от 10 до 15 терористи, въоръжени с автомати и гранати. Те взеха за заложници 100-ина посетители, от които впоследствие освободиха мюсюлманите.
По разкази на очевидци терористите убивали всеки, неспособен да цитира Корана. Сред жертвите са племенникът на президента на Кения, шестима британци, граждани на Франция, Канада, Китай, Индия и Южна Корея. По последни данни броят на загиналите е 68, а този на ранените - около 200.