Ася Петрова ще следи делото "Килърите" от Шумен

Прокурори, полицаи и служители на ДАНС ще правят инвентаризация на делата на досегашната ГДБОП

Зам.-главният прокурор Ася Петрова ще бъде командирована в Шумен, за да следи процеса по "Килърите", по който тя работеше. Това стана ясно след срещата между главния прокурор Сотир Цацаров, министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев и изпълняващия длъжността председател на ДАНС Владимир Писанчев.

Цацаров каза, че Петрова остава зам.-главен прокурор.

"Аз смятам, че в момента, в който мотивите по делото бъдат изготвени и делото стигне до втора инстанция, намерението ми е да командировам г-жа Петрова да участва в това производство и да протестира. Законът дава възможност за такива механизми. Обмислям да я изпратя в Шумен, където да поддържа протеста и да участва в производството пълноценно. Обмислям да й предложа да довърши това, което е започнала. И при положение, че ще бъде командирована за едно производство, след това ще се върне тук", коментира ръководителят на държавното обвинение.

След срещата стана ясно още, че три екипа от прокурори, полицаи и служители на ДАНС ще правят инвентаризация на делата на досегашната ГДБОП. Ревизии ще се извършат на делата по направленията корупция, наркотици, контрабанда и ще се наблегне на две конкретни - едно за отвличането на дете в София (отвличането на Лара) и делото за атентат в Сарафово.

Докато се преструктурира ДАНС пък следователи ще следят делата на досегашната ГДБОП.

Цацаров подчерта, че срещата между него, вътрешният министър и изпълняващия длъжността председател на ДАНС Владимир Писанчев е била работна, обсъждали са се въпроси, свързани с приложението на новите норми действащи в  Закона за ДАНС.

"Един от основните проблеми е свързан с приложението на параграф 17 от  закона – разследването по делата, които до сега са били разследвани от разследващи полицаи в ГДБОП. Разследването следва да се извършва вече от агенти в ДАНС. Ясно е, че не са формирани съответните  дирекции, нито има лица, които са назначени на длъжност – разследващи  агенти.

Не защото няма воля за това, а защото има определени  административни процедури, които трябва да бъдат изпълнени. При този създаден административен вакуум, който е неизбежен, ясно е, че разследването по делата не може да спре. С оглед на това сме предприели мерки, свързани с действията на наблюдаващите прокурори при определянето  на компетентните разследващи органи", обясни Цацаров.