10 стъпки за отказване на цигарите

Животът

11-06-2013, 10:28

Снимка:

toxic.blog.bg

Автор:

Plovdivutre.bg

Всичко от Автора

Трябва да сте убедени, че го искате, другото е воля

Няма човек, който да не е наясно с вредите от пушенето. Много хора обаче нямат желанието, мотивацията или волята да спрат да пушат, независимо, че цигарите вредят не само на техния организъм и физическо състояние, но и на джоба.

Ако сте решили да откажете този вреден навик, вижте няколко стъпки, с които да си помогнете.

1. Набележете дата

Решите ли да зарежете тютюнопушенето трябва да установите правила и срокове. Трябва да обозначите точната дата, на която спирате пушенето и да я спазите. Добре е да спрете цигарите от раз, но ако ви е много трудно, дайте си няколко седмици, в които постепенно да ги намалявате. Установете и евентуалните пречки пред целта - приятели пушачи, стресова работа, страх от напълняване и изработете стратегии за справяне с тези препятствия.

2. Разсейвайте се от мисълта за пушене

Едно от най-важните средства по време на отказването от пушенето е разсейването от мисълта за цигари. Заангажирайте вниманието си с разни неща, които няма да ви позволяват да се изкушите да запалите цигара - книги, дъвки, кино, разходка сред природата, игри. Поне в началото се опитвайте да избягвате места, на които се пуши и контакти с хора от обкръжението си, които пушат.

3. Разучете възможностите

Важно е да премахнете факторите, които могат да ви доведат до изкушение да пушите. Изхвърлете всички цигари от дома си, запалки и запаси. Ако живеете с пушачи, помолете ги да не държат временно пакетите с цигари на видно място.

4. Избягвайте изкушенията

Има определени места и навици, които мозъкът ви свързва с цигари - сутрешното кафе, сутрешният вестник, терасата на офиса.

5. Награждавайте се за волята

С времето отказът от пушене ще се окаже добра финансова стъпка. Със спестените средства можете да си купите нещо хубаво и полезно, за което отдавна сте мечтали.

6. Екип от съветници

Изберете екип от съмишленици или приятели, които са решили да спрат цигарите. Те могат да ви помогнат да спрете изкушенията, ще ви спрат, ако се изкушите и ще ви изслушат, ако искате да поговорите с някого.

7. Релаксирайте

Хората, които пушат, често палят цигари, за да се успокоят. Макар че учените не са убедени, че цигарите успокояват, много хора мислят, че така им въздейства техният вреден навик. В ситуация на стрес, опитайте се да намерите начин да релаксирате без цигара.

8. Променете храненето си

Често цигарите се консумират в комбинация с мазни храни и спиртни напитки. Приемайте допълнително витамин C, за да се чувствате пълни с енергия и яжте повече плодове и зеленчуци.

9. Добавки

Ако не смятате, че имате волята да откажете пушенето без медикаменти, изберете такива, които ще заситят желанието на организма от никотин. Можете да изберете никотинови дъвки, бонбони, лепенки или лекарствени препарати.

10. Придържайте се стриктно

Ако откажете пушенето, не трябва да се поддавате на изкушението да се възнаградите за постигнатите резултати с една или две цигари. Проблемът е не толкова здравословен, колкото психологически, тъй като цигарата може да се окаже спусък, който ще ви върне в началото.

Ползи за организма след приключване на пушенето

След 8 часа нивата на никотин и въглероден оксид се намаляват наполовина и кислородните нива се възстановяват.

След денонощие тялото е изхвърлило въглеродния оксид навън, а белите дробове започват да изхвърлят слуз и токсини.

След 48 часа в тялото няма никотин, а сетивата за мирис и вкус се подобряват.

След 3 дена дишането става по-лесно, бронхиалните тръби започват да се отпускат, а енергийните нива се покачват.

След 3 до 9 месеца кашлицата, хриповете и проблемите с дишането значително намаляват.

След година рисковете от коронарни сърдечни проблеми намаляват наполовина.

След 2 години шансът да задържите резултатите със спирането на пушенето се увеличават значително.