Октай създал социална мрежа, в която наричали Доган "мазен сокол"

Животът

30-01-2013, 12:31

Автор:

Burgasutre

Всичко от Автора

Основната цел на потребителите е да коментират публичните личности в България и света, които са разделени в няколко категории

25-годишният Октай Енимехмедов, който насочи пистолет срещу Ахмед Доган, се оказа инициатор и един от създателите на социалната мрежа Facing Publik, алтернатива на фейсбук.

Членовете в нея също имат личен профил, получават съобщения, постват снимки и коментари. Основната цел на потребителите е да коментират публичните личности в България и света, които са разделени в няколко категории.

Прави впечатление, че първата категория е “Революционери”, оглавявана от Васил Левски, следвана от “Политици” и “Босове от подземния свят”. Личностите са подредени по азбучен ред, като категорията “Босове от подземния свят” започва с Андрей Луканов

Има още раздели за известни актьори, фолкизпълнители, спортисти, водещи, както и “Подбрани женички”. Категориите завършват с “Българските владетели”, пише в. "24 часа".

Октай се заема със създаването на сайта малко след като завършва средното си образование в строителния техникум през 2007 г. През 2009 г. регистрира фирмата “Нетуърк Струкчър”, чрез която създава соцалната мрежа Facing Publik.

Последните коментари за Ахмед Доган в нея обаче са от лятото на 2011 г., установи репортерска проверка. Повечето са негативни, в които политикът е наричан “интригантът”, “бита карта” и “мазен сокол”, но има и препоръка да бъде издигнат за кандидат-президент.

Според създателите на Facing Public мрежата е замислена така, че да дава възможност на публичните личности да видят какво мислят за тях хората и да се конкурират по между си чрез рейтинга, който трупат.

Изобретението на Октай и приятели дава възможност на всеки потребител да заработва пари на принципа на мрежовия маркетинг (Network Marketing).

“Ти ползваш дадена услуга, която ти харесва, препоръчваш я на други хора, те правят същото и получаваш пари за това. Те от своя страна препоръчват услугата на други хора, от които също печелиш.

Рекламите на подобен тип услуги се проявяват най вече в непосредствено общуване между самите хора. За съжаление в България този метод на работа не е много разпространен, което е от голям минус за хората.

Тези от тях, които ползват услугите на мрежовия маркетинг, не се обвързват с никого. Те нямат шефове над главите си, няма кой да им мърмори по цели дни, а напротив - хората работят за себе си и имат пълната свобода да се наслаждават на живота", се разяснява в информационния отдел на сайта.

Другата бизнес идея, която студентът от ВИАС искал да развие, била със стотиците изхвърлени найлонови торбички в Студентски град. Октай искал да ги рециклира и да печели от това, но нямал сериозна финансова подкрепа.

25-годишният Октай мечтаел, когато стане строителен инженер, да купи парцел в Бургас, на който да вдигне блок за социално слаби, разкриват негови познати.

Надеждите на семейство Енимехмедови били насочени към Октай - да вземе добро образование и хубава професия.

Самият Октай е общувал с тесен кръг хора, нямал много приятели. Основно контактувал чрез интернет с двама-трима авери още от ученическите си години.

Единият живеел в Америка и работел в банкова институция, а другият в Англия.
Преди да отиде да следва в София, имал сериозна приятелка от Бургас. Момичето било много красиво, но доста по-голямо от него и с две деца от провален брак, разкриват запознати.

Постепенно обаче отношенията им охладнели, като за това “помогнала" и майката на Октай, която смятала, че двамата нямат бъдеще.

Майката Айше и по-големият брат Метин, известен като победителя от “Танцувай с мен" в шоуто на Слави, всъщност са най-близките хора на Октай.

Двамата братя държат един на друг и се подкрепят взаимно. Така е и при инцидента пред бургаското заведение “Буда бар" през лятото на 2011 г., когато Октай вижда, че охранители скачат над брат му Метин.

Момчето се намесва, а като бивш състезател по бокс знае как да неутрализира противника. В крайна сметка екшънът приключва с присъди по чл. 325 от НК - административни наказания в размер на 1000 лв. за Метин и 500 лв. за Октай.

Въпреки че с биологичния си баща Хасан Енимехмедов са разделени, синовете поддържат връзка с него. Когато мъжът се пенсионира в “Лукойл-Нефтохим”, част от парите, които получава накуп, дава на Метин, а на Октай периодично помага за следването.

Като пенсионер Хасан купува лодка и започва да вади пари от риболов, за да е по-полезен на синовете си.

Днес мъжът живее в панелен апартамент в кв. “Изгрев”, съседен на “Славейков”, в който са двамата му синове, бившата съпруга и вторият  мъж. Запознати разказват, че
бащата трудно понесъл развода и раздялата с децата.

“Няма тука Хасан, нещо са ви объркали”, опита да скрие самоличността си бащата на Октай вчера. Мъжът заяви, че не иска да говори и повече не отвори вратата на апартамента.

“Притеснявате ме, обядвам”, процеди той зад вратата на жилището си и повече не каза нито дума. В деня на инцидента в НДК обаче пред свои близки Хасан е споделил:

“Видях Октай по телевизията, не мога да повярвам, че моят син го е направил. Умът
ми не го побира - защо?”

Бащата бил силно разстроен, както и майката Айше. И тя, и братът Метин също разбрали от новините в какво се е забъркал 25-годишният Октай.

“Ама това е брат ми”, промълвил Метин, гледайки по телевизията как строен младеж насочва пистолет срещу лидера на ДПС. И вчера никой не отвори вратата на апартамента на семейството в кв. “Славейков”.

Според запознати Метин е заминал за София, за да подкрепи брат си по време на мярката му за неотклонение, която се гледа вчера, а и за да се включи в подготовката на протеста в подкрепа на Октай, планиран за 2 февруари.

Майката пък е спряла да ходи на работа в магазинче за обувки, което се намира близо зо жилището . Избягва срещи със съседи и не разговаря с журналисти.

Семейството на Октай било сериозно посъветвано от разследващи и адвокати да избягва на всяка цена среща с медии.

Метин е по-активен във фейсбук, но и там тези дни написа, че засега семейството няма намерение да предприема мерки за нанесения зверски побой над Октай.

“Нека видим първо какво ще направи държавата”, обяснява Метин. В отговор обаче поддръжници на двамата братя веднага го посъветваха да не чака и да действа, докато нещата са още горещи.

“На този етап не искам да давам изявления в пресата”, каза няколко пъти Метин Енимехмедов.

Той качва много от статиите за брат си в страницата си във фейсбук, като една от най-четените и харесвани е интервюто с шефа на Института по психология на МВР Неделчо Стойчев, в което психологът разказва за вчепатленията си от Октай.

Съдът го остави в ареста, можел да извърши ново престъпление

Всяка мярка, различна от задържане под стража, не би попречила на Октай Енимехмедов да извърши същото престъпление като това на 19 януари в НДК.

С този аргумент съдия Мариян Марков от Софийския градски съд остави в ареста за постоянно 25-годишния студент, който нападна с газов пистолет Ахмед Доган на 19 януари.

Защитничката на Енимехмедов - адвокат Борянка Аврамова, поиска вчера промяна на наложената му преди седмица от Софийския районен съд мярка за неотклонение - арест.

На влизане в съдебната зала обвиненият за закана за убийство и за хулиганство с особена дързост бе подкрепен от Боян Расате и четирима негови съмишленици с възгласи: “Браво! Герой!”. Националистите държаха и плакат с надпис “Октай, горе главата, България е с теб!”.

Според бившия лидер на Българския национален съюз в съдебната зала трябвало да са биячите на Октай, политическото ръководство на ДПС и цялата политическа върхушка на 23-годишния преход.

“Срещу тях трябва да се образуват дела за разрушаване на икономиката, а не срещу човека с гражданска позиция Енимехмедов”, заяви пред репортери Боян Расате.

В началото на заседанието прокуратурата представи копия от разпитите на Ахмед Доган, Корман Исмаилов и Касим Дал, а съдебният състав ги прие като съотносими по делото.

Адвокат Аврамова заяви пред съда, че по пистолета и ножа на клиента няма негови отпечатъци, както и че не е доказано авторството му в повдигнатите му обвинения.

 “Той е с висок морал и възвишени цели”, каза още служебната защитничка и допълни, че домашният арест ще осигури възможност на Октай да продължи образованието си и “да реализира себе си като личност”.

“Домашният арест ограничава придвижването и не виждам как обвиняемият ще ходи на лекции”, контрира прокурор Илиян Точев.

Той допълни, че всички експертизи и свидетелски показания заедно с тези на самия Доган доказват авторството на Енимехмедов в извършените престъпления.

Както и при предното заседание пред Софийския районен съд Октай започна изказването си пред съда с “Уважаеми народни представители”. На възражението на съдия Марков, че в залата няма депутати, Енимехмедов разясни: “За мен вие сте такива, защото всяко ваше решение приключва с - “В името на народа.”

Той наблегна на това, че живее в демократична страна, в която всеки има право свободно да изразява мнението си по един или друг начин. Обеща, че няма да извърши друго престъпление, ако остане на свобода.

“Ще имам възможност да уча, да се подготвям и занапред да се развивам.”

Председателят на съдебния състав Мариян Марков обаче не се трогна от речта на Октай и го остави за постоянно в ареста.

“Несъстоятелно е възражението на защитата за липсата на отпечатъци по оръжието, защото на всички кадри, предоставени от медиите, се вижда кой го държи”, заяви Марков и допълни, че “заплахата с оръжие пред много хора не е обществено прието поведение, това е грубо нарушение на обществения ред”.

Според съдията при провеждане на задълбочен следствен експеримент
може да се дискутира и по-тежко обвинение.

“Но това е от компетентността на прокуратурата", допълни Марков.