Ватикана върти парите на Мусолини

Свят

22-01-2013, 11:55

Снимка:

БГНЕС

Автор:

Bulgariautre

Всичко от Автора

Светият престол собственик на тайна империя от недвижими имоти с пари от Мусолини

Кой би помислил, че сградата на луксозната марка Булгари на лондонската улица Ню Бонд има нещо общо с папата? Или пък близката сграда на инвестиционната банка Алтиъм Кепитъл на ъгъла на площад Сейнт Джеймс и Пол Мол.

Но тези офис сгради в едни от най-скъпите квартали на Лондон са част от изненадваща тайна империя от недвижими имоти, притежавана от Ватикана, пише британският в. "Гардиън". Зад скрита офшорна компания международното портфолио на църквата се разраства с течение на годините с пари, които първоначално били предоставени от Мусолини в замяна на папско признаване на фашисткия режим в Италия през 1929 г.

Оттогава международната стойност на парите от Мусолини се увеличила и вече надхвърля 500 милиона паунда. През 2006 г. в разгара на кризата на пазара на недвижимите имоти Ватикана платила 15 милиона паунда за инвестиционната банка на площад Сейнт Джеймс. Освен това Църквата притежава имот на улица Ню Бонд и в Ковънтри. Тя е собственик и на апартаменти в Париж и в Швейцария.

Изненадващо за мнозина е дългото време, в което Ватикана пази тайната за милионите на Мусолини. Сградата на площад Сейнт Джеймс била купена от компания, наречена Бритиш Гролукс Инвестмънтс, която държи и други имоти във Великобритания. Регистрите в британската Камарата на дружествата не разкриват истинския собственик на компанията. В тях не се споменава и името на Ватикана.

Изследване на стари архиви обаче разкрило истината. Бритиш Гролукс Инвестмънс наследила цялото си портфолио с недвижими имоти след реорганизация през 1999 г. от две предходни компании, наречени Бритиш Гролукс и Чейлсмор Истейтс. Акциите в тези компании били собственост на компания на адреса на банка Джей Пи Морган в Ню Йорк. Върховният контрол се упражнявал от швейцарската компания Профима.

Британски архиви от времето на войната потвърждават, че това е холдингова компания на Ватикана, обвинявана по онова време в "дейност срещу интересите на съюзниците". Парите на Мусолини били изключително важни за финансите на Ватикана. "Сега папството е финансово осигурено. То никога вече няма да е бедно", пише историкът Джон Полард в книгата си "Пари и възход на съвременното папство".

Инвестициите на Мусолини във Великобритания в момента са контролирани заедно с другите европейски активи от представителя на папството в Рим Паоло Менини, който в действителност е банкерът на папата. Той оглавява специална агенция във Ватикана, който управлява т. нар. "имущество на Светия престол". Според доклад от миналата година на Съвета на Европа за финансовия контрол на Ватикана активите на агенцията на Менини сега надхвърлят 680 милиона евро.