Подписахме новия фискален пакт на ЕС

Архив Пловдив

31-01-2012, 09:37

Автор:

Петко Солнецов

Всичко от Автора

25 страни влизат в новия фискален пакт на Европейския съюз, а извън него остават Великобритания и изненадата Чехия, която засега няма да се присъедини към документа заради сложната национална процедура по одобряване на подобни решения

Държавите от еврозоната се споразумяха за въвеждането на по-строга бюджетна дисциплина. 25 страни влизат в новия фискален пакт на Европейския съюз, а извън него остават Великобритания и изненадата Чехия, която засега няма да се присъедини към документа заради сложната национална процедура по одобряване на подобни решения.

Финансовият пакт въвежда санкции за страните в нарушение на строгите икономически параметри и ще влезе в сила от юли. Подписването на пакта е планирано за 1 март.

България и другите страни, които засега не са приели еврото, не получиха желания официален статут на наблюдатели в бъдещите отделни срещи на върха на Еврозоната. Те обаче постигнаха компромисно споразумение по условието да участват в решаващите заседания по засягащи ги въпроси заедно със страните от Еврозоната. Това се оказа достатъчно за Полша, която заплашваше да не подпише пакта без статут на наблюдател. Решението е приемливо и за България, като премиерът Бойко Борисов подчерта и че тези отделни срещи ще се провеждат след редовните Европейски съвети във формат 27.

Фискалната политика на страната ни ще остане непроменена. България се обвързва в сътрудничество по данъчните въпроси, обмяна на опит и размяна на информация за данъчни измами. Премиерът Бойко Борисов разпозна като първоизточник на разделението "за" и "против" пакта холандското вето за влизането ни в Шенген.

"Чехия както обикновено казва, че тяхната Конституция е такава, че на първи март няма да подпишат договора", заяви премиерът Бойко Борисов, цитиран от кореспондента на БНР в Брюксел. Той подчерта, че заедно с румънския президент още веднъж са подчертали, че прецедента, който направи Холандия за Шенген, ще има много тежки последици за ЕС. „Оттук нататък, когато трябва да се взимат някакви решения, защото винаги ще се намира по една страна, която, казвам в кавички, ще се направи на интересна", отбеляза Борисов.

Европейските лидери отделиха особено внимание на необходимите мерки за стимулиране на икономическия растеж и заетостта. Приет беше общ документ, който предвижда подкрепа за малките и средни предприятия, зелената икономика, енергийната сигурност и цифровите технологии. Ще се подпомага трансграничната мобилност на работници, а пари от еврофондовете ще се пренасочват за справяне с безработицата сред младите.

Документът съдържа и призив за постигане на напредък в дискусията за координация на данъчните политики. Българският премиер Бойко Борисов обаче беше категоричен, че този текст не задължава страната ни да увеличава данъци и че той не би подкрепил подобно решение.