Омбудсманът призова за внимателен подбор при събаряне на незаконни постройки

Новините

08-12-2010, 14:45

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

За внимателен подбор при премахването на незаконните строежи, за да не се стигне до нарушаване на човешки права, призова днес по БНР националният омбудсман Константин Пенчев.

Той заяви, че през последните "най-малко две десетилетия" държавата е "абдикирала" от правомощията си да следи за нерегламентираното строителство.

"Държавата чрез общините и чрез централното ръководство търпеше години наред незаконното строителство. Не взимайки мерки веднага, на място, в деня на започване на строежа да се събаря, държавата поощряваше недобросъвестните граждани, които правеха незаконни постройки. В момента, в който държавата започва да събаря всички незаконни строежи, отново потърпевши се оказват гражданит", коментира Пенчев.

"Има цели квартали, специално, ако говорим за ромите, цели квартали, които от 10, 20, 30 години съществуват. Всички знаем, че са незаконни, там се раждат деца, там умират стари хора. Представяте ли си колко деца и колко хора на улицата бедстващи, бедстващи групи на улицата през зимата? Така че не може да кажем "кой строил, незаконно строил, дай да събаряме", не можем да кажем сега, когато ние сме си затваряли очите десетилетия наред", добави омбудсманът.

Според него за определени случаи трябва да се допусне възможност за узаконяване на сградите."За да могат да си плащат данъци, да си плащат вода и да знаят, че това си е тяхно. И аз смятам, че това е може би подходът. Те ви казват - от 20, от 30, от 50 години живеем там. Е, как да влезе с багерите изведнъж?", попита Пенчев.

Той припомни, че вече има осъдителни решения срещу България на съда в Страсбург и от Комитета по социални права към Съвета на Европа за случаи, в които незаконни постройки са съборени, а на улицата са оставени бедстващи групи.

"Аз съм гледал дела, по които виждаш как едва ли не същите членове на строителния контрол, да не казвам кои, са узаконявали и са давали разрешение за незаконни постройки или постройки извън плана, или в противоречие с предвиждането на плана, давали са разяснения, след което след пет години или десет години, когато прокуратурата каже "абе, вижте, това стои незаконно...", коментира общественият защитник.

Пенчев заяви, че при промяната на Закона за устройство на територията не трябва правомощията за контрол безогледно да бъдат прехвърлени на местните власти.

"Трябва да има разделяне на компетенциите между общинските органи и централните. Някои общини нямат подготвени хора, а и общините са най-податливи на корупция", коментира още той.